ALES

اطلاعات در مورد آزمون آلس

آزمون آلس با نام اختصاری ALES و نام کامل Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı در حقیقت آزمون ورودی برای مقاطع ارشد و دکتری میباشد. هم چنین امتیاز آن برای موارد مشابهی از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاهها و … نیز به حساب می آید. بنابراین افراد پس از دریافت برگه نتایح آزمون و امتیاز خود، می توانند آن را به موسساتی که خواهان آن هستند ارائه دهند. این آزمون از سوی سازمان آموزش عالی ترکیه موسوم به YÖK برگزار می شود. لازم به ذکر است این آزمون از آزمون کنکوری که در ایران برگزار می شود آسان تر است.

زمان برگزاری آزمون ALES

تا پیش از این آزمون ALES ترکیه سالانه دو بار در این کشور برگزار می گشت. بار اول برگزاری این آزمون در اواخر اردیبهشت و بار دوم در اواسط آذر بود. اما در سال ۲۰۱۸ تغییراتی شامل حال زمان برگزاری این آزمون گردید و تصمیم به برگزاری آن به صورت سه بار در سال گرفته شد. به گفته ی آقای دکتر ساراچ، رئیس سازمان تحصیلات تکمیلی ترکیه «YÖK»، آزمون آلس از این به بعد اردیبهشت، مهر و آبان ماه برگزار خواهد شد. در کنار این امتحان های کتبی نیز، آزمون کامپیوتری آلس موسوم به e-ALES هم تیر ماه و مهرماه در ترکیه برگزار می شود. امتحان ALES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می گردد. لازم به ذکر است نتایج این آزمون پیش از این تا دو سال معتبر بود اما در اصلاحات جدید این مقدار به ۵ سال تغییر یافته است.

مفاد امتحانی آزمون ALES

آزمون آلس ترکیه دارای دو بخش می باشد که بخش اول محاسباتی و بخش دوم ادبیاتی و کلامی است. در حقیقت برگزار کنندگان این آزمون در پی سنجش و ارزیابی مهارت های کلامی، محاسباتی و تفکر منطقی دانشجویان هستند. بنابراین می توان عنوان کرد که سوالات این آزمون متمرکز بر اطلاعات افراد در حوزه ی تخصصی خودشان نیست. این بدان معنا است که دانشجویان رشته های مختلف قادر به پاسخ گویی سوالات این آزمون هستند. سوالات بخش ریاضی این آزمون شامل ریاضیات پایه، رابطه های اعداد و مساله های تک رقمی دو رقمی و سه رقمی و مباحث هندسه است. آن دسته از داوطلبانی که فارق التحصیل رشته های فنی و مهندسی هستند، باید در خصوص سوالات ریاضی و هوش وسواس بیشتری به خرج داده و نمره ی خوبی کسب کنند. لازم به ذکر است این آزمون دو دفترچه با تعداد ۵۰ سوال دارد.

حداقل نمره آزمونALES

آزمون آلس از ۱۰۰ نمره است و حداقل نمره قبولی در این آزمون توسط دانشگاه های انتخابی تعیین می شود. به طور مثال برای رشته های عمران و معماری و دیگر شاخه های مهندسی داشتن نمره ۵۵ به بالا در دانشگاه های مختلف شرط بوده و در دانشگاه خاورمیانه این مقدار ۷۰ در نظر گرفته شده است. البته شرط قبولی افراد را تنها مجاز شدن فرد در آزمون در نظر می گیرند و برای نمره اهمیت قائل نمی شوند. اما در حقیقت به دلیل رقابت بسیار زیاد بین دانشجویان، برای پذیرش دانشجویان خارجی نمره ی آزمون ملاک قرار داده خواهد شد. در کنار نمره آزمون مواردی هم چون معدل، رزومه و مدارک زبان امتیاز مازاد و یا مثبتی در نظر داوران خواهد گذاشت. حداقل نمره مجاز و قبولی در این آزمون، یا به عبارتی کف نمره در این امتحان عدد ۳۵ می باشد.

آخرین تغییرات آزمون ALES ترکیه

از اصلی ترین تغییرات این آزمون در سال جدید می توان به تبدیل شدن امتحانات ۴ تستی به دو تستی و نیز کم شدن مدت زمان امتحان اشاره داشت. در بخش های بالایی به این اشاره کردیم که مدت زمان اعتبار نتایج این آزمون تا دو سال بوده است اما در اصلاحات جدید این مقدار به ۵ سال تغییر یافته است. هم چنین اهمیت سوالات هوش بیش تر از سوالات زبان ترکی هست. هم چنین در اصلاحیه هر دو مورد آزمون به شکل مساوی بارم بندی شده اند یعنی ۵۰ درصد را زبان ترکی استانبولی و ۵۰ درصد را ریاضیات تشکیل داده اند.

موضوعات مرتبط