GMAT

آزمون بین المللی GMAT

Graduate Management Admission Test

این آزمون یکی از ابزارهای سنجش توانایی دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در زمینه های مدیریت،تجارت،بازرگانی مانند رشته MBA را در سراسر دنیا دارند.اکثر دانشگاه های معتبر دنیا به نمره این آزمون برای پذیرش دانشجویان در رشته های مدیریتی مانند امورمالی، حسابداری و اقتصاد نیاز دارند.

نمره این آزمون از 800 می باشد.یک تفاوت این آزمون با سایر آزمون های بین المللی این است که در صورت جواب ندادن به سوال از امتیاز شما کاسته خواهد شد و همچنین در صورتی که تعداد زیادی سوال پشت سرهم به اشتباه پاسخ داده شده باشند نیز، باعث کسری امتیاز می شود زیرا که نشان می دهد برای جلوگیری از خالی نبودن سوال، به صورت شانسی پاسخ داده شده است.

هر متقاضی بیش از 5 بار در طول یک سال نمیتواند در این آزمون شرکت نماید و فاصله بین دو آزمون حداقل باید 16 روز باشد.

محتوای آزمون

این آزمون شامل چهار قسمت میباشد:

The Analytical Writing Assessment یا ارزیابی نوشتار تحلیلی که به هدف سنجش قدرت تحلیل و همچنین میزان متقاعد کننده بودن نظرات و دلایل ارائه شده توسط متقاضی، طراحی گردیده است. این بخش از آزمون 30 دقیقه زمان داشته و از لحاظ اهداف و ابعاد مورد سنجش، شباهتی به بخش نوشتاری آزمونهایی مانند آیلتس یا تافل ندارد.

The Integrated Reasoning این بخش در مدت زمان 30 دقیقه سعی بر ارزیابی توانمندی شما در تحلیل منابع مختلف اطلاعاتی (نمودارها و جداول متعدد) دارد زیرا تجزیه و تحلیل منابع چندگانه اطلاعاتی و داده ای از نیازهای دنیای اطلاعات محور امروز میباشد.

The Quantitative Section یا بخش استدلال ریاضی که به هدف سنجش قدرت تحلیل و حل مسائل ریاضی طراحی گردیده است. مباحث ریاضی این بخش که در مدت زمان 75 دقیقه مطرح میشوند واگرچه فراتر از مباحث موجود در کتابهای ریاضی دبیرستان نمیباشد ولی نکات بسیار زیاد و پیچیدگیهای فراوانی دارند که در عمل سطح آن را فراتر از ریاضیات دبیرستان میبرد.

The Verbal Section یا بخش کلامی جهت ارزیابی توانمندی درک استدلال و یافتن مغالطات، ارزیابی مهارت اصلاح جملات با توجه به اصول نوشتاری انگلیسی استاندارد و همچنین ارزیابی مهارت خواندن متون پیچیده و درک ساختار منطقی آنها در مدت زمان 75 دقیقه طراحی گردیده است.

نمره دهی آزمون

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ در نوسان است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. طبق اعلام موسسه GMAC نمره میانگین داوطلبان حدودا ۵۴۰ بوده است. برای نمره گرفتن باید در نظر داشتن که تست به صورت انطباقی عرضه می شود و در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند. البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع الگوریتم نمره دهی به GMAT یک الگوریتم چندمعیاره پیچیده است.

مراکز GMAT

امکان برگزاری آزمون جی مت ( GMAT ) در ایران وجود ندارد و مراکز جی مت در همسایگی ایران شامل کشورهای زیر می باشد :

1. امارات متحده در سه شهر دبی ( 2 مرکز ) ، ابوظبی ( 3 مرکز ) و شارجه (1 مرکز)

2. ترکیه - شهر آنکارا (2 مرکز)

3. آذربایجان- شهر باکو

4. ارمنستان- شهر ایروان

5. گرجستان- شهر تفلیس

6. لبنان-شهر بیروت (2 مرکز)

توجه داشته باشید که هیچگونه محدودیتی برای داوطلبان به جهت اینکه در کدام کشور یا مرکز آزمون را بدهند وجود ندارد.دقت داشته باشید که مسئولیت تهیه ویزا و… بر عهده متقاضیان است و GMAC هیچگونه تعهد یا مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد.

زمان برگزاری آزمون GMAT

آزمون GMAT در تمام طول سال و با توجه به تقاضای مراکز آزمون سراسر دنیا برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون GMAT می توانید با مشاوران هلدینگ آموزشی مارس تماس بگیرید.

موضوعات مرتبط