YDS

آزمون YDS چیست؟

آزمون YDS آزمونی است که دانشگاههای ترکیه قبولی در آن را شرط ورود به مقطع فوق لیسانس و دکترا قرار داده اند. آزمون YDS در ترکیه توسط سازمان ÖSYM برگزار می شود. ÖSYM همانند سازمان سنجش در ایران می باشد و وظیفه برگزاری آزمون ها را در ترکیه دارد. علاقمندان به تحصیل در ترکیه باید از این آزمون که معادل آیلتس و تافل به شمار میرود، نمره قبولی را کسب کنند تا بتوانند در مقاطع فوق لیسانس و دکترا پذیرش بگیرند.

هدف آزمون YDS ترکیه سنجش افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل دارند وادامه فعالیتشان بسته به نشان دادن سطح زبان انگلیسی شان می باشد.

آزمون YDS ترکیه هر شش ماه یک بار برگزار می شود و معمولا حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر در آن شرکت می کنند. آزمون می تواند به صورت آنلاین نیز برگزار شود.

نمونه این آزمون را اگر بخواهیم در ایران اشاره کنیم آزمون TOLIMO خواهد بود. اگرچه آزمون YDS ترکیه برای زبان های دیگر نیز برگزار می شود اما هیچ کدام به اندازه زبان انگلیسی اهمیت ندارند.

این تست شامل ۸۰ سوال چند گزینه ای می باشد که باید در زمان ۱۸۰ دقیقه پاسخ داده شود. سوال ها کلمات انگلیسی ، گرامر، کامل کردن جمله ، ترجمه انگلیسی- ترکی و ترجمه انگلیسی به ترکی را شامل می شود.

مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می باشد و مهارت های دیگر Speaking, Listening, Writing حذف شده اند.

به همین دلیل است که در سال های اخیر بسیاری از موسسات و دانشگاه های ترکیه به روی آزمون های آیلتس و تافل روی آورده اند. معمولا تمامی دانشگاه ها ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس و تافل قائلند و به همین دلیل آزمون YDS ترکیه هر ساله میزان کمتری متقاضی دارد.

این آزمون به ‌صورت کاغذی و به ‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که به ترتیب YDS و E-YDS نام می‌گیرد. YDS کاغذی فقط سالی دومرتبه، بار اول در آوریل و آزمون بعدی نیز در سپتامبر که در مراکز خاصی برگزار می‌گردد. نتایج این آزمون 20 روز پس از برگزاری اعلام می‌شود.

E-YDS هرماه ولی فقط در سه شهر ترکیه برگزار می‌شود. در مهلتی که معمولاً یک ماه قبل از آزمون است باید ثبت‌نام را انجام دهید. نتایج آزمون نیز طی 12 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

برای ثبت‌نام در این آزمون حتماً باید به نمایندگی‌های سازمان ÖSYM در ترکیه مراجعه کنید. برای اولین ثبت‌نام حضور شما اجباری است اما برای ثبت‌نام‌های بعدی می‌توانید الکترونیکی و از ایران این کار را انجام دهید. علت هم این است که در اولین ثبت‌نام در نمایندگی OSYM از شما عکس می‌گیرند و برای شما یک پروفایل در سیستم درست می‌شود که حدوداً 5 سال اعتبار دارد.

موسسه ما تمامی کارهای ثبت نامی را برای شما انجام داده و با برگزاری دوره های YDS شما را برای آزمون آماده میکند.

موضوعات مرتبط