تحصیل در دانشگاه های کانادا

کلیاتی درباره کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره امریکای شمالی است که از 10 استان و 3 قلمرو تشکیل شده است . کانادا که به داشتن تنوع، ارزش‌های فراگیر و سطح بالای استانداردهای زندگی معروف است، در سطح بین‌المللی به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و تحصیل شناخته می شود. این کشور با مساحت 9.98 میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا بیش از 35 میلیون نفر است.‍ ‍‍‍‍‍‍‍‍پایتخت این کشور اتاوا و سه شهر بزرگ آن تورنتو، مونترال و ونکوور‍ است.آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و بیشتر جاها قطبی است. آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارد،معتدل است. کشور کانادا متشکل از فرهنگ های مختلف قومی است.تعداد زبان های مورد استفاده در کانادا زیاد بوده و انگلیسی و فرانسوی به ترتیب زبان مادری ۵۶٪ و ۲۱٪ از مردم کانادا میباشد.عنصر مشخصه فرهنگ سیاسی کانادا تاکید بر عدالت اجتماعی است. طبق گزارش ۲۰۱۲ توسط OECD کانادا جز کشورهای با بیشترین میزان تحصیل کرده در دنیا میباشد که بیشتر از نصف ساکنین آن مدرک کالج یا دانشگاه دارند.

سیستم آموزشی در کانادا

مسئولیت نظارت و اداره سیستم‌های آموزشی در کانادا بر عهده دولت‌های ایالتی است و به همین دلیل سیستم آموزشی از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. معمولا سیستم آموزشی به آموزش ابتدایی، متوسطه (دبیرستان‌ها)، و آموزش عالی (دانشگاه‌ ها و کالج‌ ها) تقسیم می‌شود آموزش درکانادا تا سن ۱۶ سال اجباری است (به استثناء ایالت‌های انتاریو و نیوبرانزویک که در آنها آموزش تا ۱۸ سالگی اجباری است) و دانش آموزان تا سطح ۱۲ درمدارس ابتدایی و متوسطه آموزش می‌بینند. مدارس خصوصی و عمومی در سراسر کشور وجود دارند و اکثر مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها “عمومی” و به عبارتی رایگان هستند. سال تحصیلی مدارس معمولا از اواخر ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا اواخر یا نیمه ژوئن ادامه دارد. اغلب ایالت‌ها و نواحی برنامه پیش دبستانی برای آماده کردن دانش‌آموزان کلاس اول دبستان تدارک دیده‌اند. تحصیلات ابتدایی از سطح ۱ تا سطح ۶ یا ۸ را شامل می‌شود و دانش‌آموزان تحصیلات خود را تا سطح ۱۲ در دبیرستان ادامه می‌دهند. ساکنین کانادا پس از دریافت دیپلم دبیرستان می‌توانند در دانشگاه‌ ها و یا کالج‌ های کانادا ادامه تحصیل دهند که البته ادامه تحصیل در این مراکز رایگان نبوده و دانش‌آموز بایستی شهریه مربوط به دانشگاه یا کالج مورد نظر را بپردازد. با این حال دولت بیش از نیمی از هزینه تحصیلات دانشگاهی را پرداخت می کند. سال تحصیلی دانشگاهی به طور معمول از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا پایان ماه آوریل ادامه می‌یابد.

تحصیل در کانادا

کانادا در میان مقاصد تحصیلی برتر دنیا قرار دارد. انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک که میزبان بسیاری از دانشگاه‌های برتر کانادا هستند، جزو محبوب ترین استان‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی نیز به حساب می‌آیند. در مجموع ۲۶ دانشگاه کانادا در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال ۲۰۱۹ حضور دارند که از بین آن‌ها سه دانشگاه در بین ۵۰ دانشگاه برتر دنیا و بیش از ۱۱ دانشگاه نیز در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا جا گرفته‌اند. این موفقیت‌ها دستاورد بارز و برجسته‌ای است که فقط برخی کشورها توانسته‌اند از پس آن بربیایند. هدف تحصیل در کانادا سالانه بیش از 200 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های کانادا و مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل کرده است . سطح بالای کیفیت آموزشی ، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها از مهمترین دلایل انتخاب کانادا توسط بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل می باشد . کانادا جزو G8 می باشد ، یعنی هشت کشور صنعتی و ثروتمند جهان که 50 درصد اقتصاد جهان را در دست دارند . از بین تمامی اعضای این گروه ، کانادا بیشترین مقدار بودجه را صرف آموزش می کند . همانطور که در ابتدا ذکر کردیم انتخاب ادامه تحصیل در کانادا دلایل بسیاری دارد . هم اکنون می خواهیم به برخی از مهمترین این دلایل پرداخته و به صورت مختصر در رابطه با آن ها توضیحاتی ارائه دهیم .

1)کیفیت آموزشی بالا

حضور پیوسته سه دانشگاه برتر این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان خود گواه بر این مساله است . این دانشگاه ها عبارتند از : دانشگاه مک گیل ، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا . ناگفته نماند دانشگاه آلبرتا با رتبه 109 و همچنین سایر دانشگاه های این کشور نیز از رتبه های بسیار عالی برخوردارند و به اعتبار سیستم آموزشی کانادا می افرایند .

2)مدرک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا

استانداردهای بالای دانشگاه های کانادا باعث شده مدارک اخذ شده از آنها در تمامی کشورها معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی ، پیش روی فارغ التحصیلان آن ها باشند .مدارک دانشگاه های این کشور به راحتی در آمریکا و سایر کشورهای مشترک المنافع معادل سازی شده و معتبر هستند .

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد .

رشته تحصیلی

دانشگاه مورد نظربرای ادامه تحصیل

دانشگاهی که فارغ التحصیل شده اید

معدل

سابقه کار برای برخی از رشته ها

فاصله تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا در سال 2018

هزینه تحصیل در کانادا 2018هزینه تحصیل در کانادا و همچنین هزینه زندگی در آن با وجود دانشگاه های برتر و استاندارد بالای زندگی نسبت به کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا هنوز هم پایین تر است . یکی از مهمترین دلایل علاقه مندی دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این کشور ، همین مساله می باشد .از طرف دیگر وجود انواع بورس های تحصیلی و اجازه کار حین تحصیل ، به پوشش بخشی از هزینه های تحصیل کمک می کند .

طبق آخرین آمار به دست آمده هزینه تحصیل تمام وقت در کانادا در مقطع Undergraduate بین 17000 تا 33000 دلار کانادا و برای تحصیلات تکمیلی به طور میانگین 16000 دلار کانادا می باشد .دلیل این اختلاف قیمت ها رشته های مختلف تحصیلی هستند که کمترین هزینه ها مربوط به رشته های هنری و بیشترین آن ها مربوط به پزشکی و دندانپزشکی می باشد .

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا و انواع آن

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا بورسیه های تحصیلی در کانادا یکی از مواردی است که تقرببا اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند ، به آن چشم دوخته اند . دانشگاه های کانادا نیز به مانند اکثر قریب به اتفاق کشورهای میزبان دانشجویان بین المللی ، به منظور جذب دانشجو و رفاه حال ایشان ، این مهم را فراهم آورده است . بورسیه های تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف از کارشناسی گرفته تا دکترا ارئه شده و از دانشگاه به دانشگاه دیگر و شرایط آن ها از رشته ای به رشته دیگر متفاوت می باشد .

مهاجرت به کانادا

براساس گزارش سازمان ملل متحد ، کانادا از سال 1994 در لیست 10 کشور برتر جهان برای زندگی قراردارد. در واقع سه شهر ونکور ، تورنتو و کلگری جزو ده شهر برتر دنیا هستند .استاندارد بالای زندگی ، امید به زندگی بالا ، درصد پایین جرم و جنایت همچنین ثبات اقتصادی از عوامل افزایش سیر مهاجرت به این کشور می باشد . امکان اقامت برای کسب تجربه کاری و حتی به دست آوردن اقامت دائم یکی از فرصت های بی نظیر برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا است . سالهاست که کانادا برای جذب نیروهای متخصص انواع ویزاهای اقامتی را ارائه می دهد . یکی از امتیازاتی که کانادا به دانشجویان بین المللی دانشگاه هایش می دهد این است که آن ها می توانند بدون این که خاک آن را ترک کنند برای دریافت این نوع ویزاها اقدام کنند .