تحصیل در مدارس انگلستان

تحصیل در مدارس انگلستان

مدارس در انگلستان به دو صورت روزانه Day Schools و مدارس شبانه روزی Boarding Schools موجود می باشند. بسیاری از دانش آموزان بین المللی که در انگلیس تحصیل میکنند در مدارس شبانه روزی زندگی و تحصیل می کنند.

انواع مدارس در انگلستان

انواع مدارس در انگلیس شامل مدارس دولتی State Schools، مدارس خصوصی Private Schools و مدارس خانگی می باشند. مدارس دولتی State Schools: تمامی کودکان و نوجوانان انگلیسی دارای سن 5 تا 16 سال می توانند بطور رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. عمده کودکان در انگلستان در این مدارس ثبت نام می کنند. مدارس دولتی بطور معمول توسط دولت یا مراجع آموزشی محلی پشتیبانی و تامین مالی می شوند. دانش آموزان بین المللی مجاز به تحصیل در این مدارس نمی باشند مگر اینکه همراه والدین خود که با ویزای تحصیلی در انگلستان مشغول به تحصیل می باشند، در انگلیس اقامت داشته باشد. دبیرستان های دولتی انگلستان می باشد که جزو مدارس روزانه بوده و تحت حمایت دولت انگلستان می باشند و هزینه و بودجه مدرسه از سمت دولت پرداخت می شود. از آنجا که مدارس دولتی انگلستان تحت حمایت دولت می باشند از این رو شهریه مدارس دولتی انگلستان بسیار کم است. توجه داشته باشید مدارس دولتی انگلستان برای ثبت نام شرایط سخت تری دارند و گاه در مواردی دانش آموزان برای پذیرش نیاز به مدرک زبان دارند. اکثر دانش آموزانی که در مدارس دولتی انگلستان تحصیل می کنند بومی کشور انگلستان می باشند و در مقایسه با مدارس خصوصی انگلستان درصد دانش آموزانی بین المللی کمتر می باشد. مدارس مستقل یا خصوصی Private Schools: در حدود 2600 مدرسه خصوصی در انگلستان وجود دارد که حدود 625000 دانش آموز و نوجوان را آموزش می دهند (6.5 درصد کل دانش آموزان در انگلستان). عمده مدارس خصوصی در انگلستان توسط شهریه هایی که والدین دانش آموزان به این مدارس پرداخت می کنند تامین مالی می شوند. دبیرستان های شبانه روزی انگلستان که به عنوان مدارس خصوصی محسوب می شود. مدارس شبانه روزی انگلستان از کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند و از خدمات رفاهی و آموزشی بسیار پیشرفته برخوردار هستند. برای ثبت نام و تحصیل در مدارس خصوصی انگلستان دانش آموزان نیازی به مدرک زبان ندارند و حتی دانش آموزانی که از سطح زبان مناسب برخوردار نیستند می توانند دوره آموزش زبان را در آن مرکز بگذرانند.

دانش آموزانی که قصد تحصیل در دبیرستان های انگلستان را دارند بهتر است بدانند که بهترین گزینه انتخاب مدارس شبانه روزی انگلستان می باشد. همان طور که از اسم آن پیداست دبیرستان های شبانه روزی انگلستان مراکزی می باشند که دانش آموزان در طی دوره تحصیل در داخل مدرسه اقامت دارند و کلیه خدمات از قبیل خوابگاه، کتابخانه، بوفه غذا خوری در داخل مدرسه موجود است. دبیرستان های شبانه روزی انگلستان وضعیت درسی و رفتاری دانش آموزان را مدام تحت بررسی قرار می دهد و از لحاظ امنیت از بالاترین سطح کیفی برخوردار می باشد.

مدارک و دوره های تحصیلی:

در طی دو سال پایانی تحصیلات متوسطه (سنین 14 تا 16 سال) عمده دانش آموزان یکی از دوره های ذیل را می گذرانند: The General Certificate of Secondary Education) GCSE): این مدرک رایج ترین مدرک تحصیلی در بین دانش آموزان در سنین 14 تا 16 سال در انگلستان می باشد. GCSE این دوره شناخته شده ترین مدرک دبیرستان انگلستان است که معادل سال اول و دوم دبیرستان در انگلستان محسوب می شود. طول مدت دوره GCSE 2سال می باشد و تاریخ برگزاری این دوره ماه شهریور می باشد. دانش آموزانی که قصد دارند دوره GCSE را در مدارس یا دبیرستان های انگلستان ثبت نام کنند می بایستی حداقل 14 سال سن داشته باشند. تعداد دبیرستان در انگلستان بسیار متعدد می باشد به همین دلیل دانش آموزان می بایستی در انتخاب مدرسه کاملا تحقیق کنند. ما به دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر انگلستان را دارند توصیه می کنیم که مقطع دبیرستان را در انگلستان تکمیل کنند چرا که با داشتن مدرک دبیرستان انگلستان شانس آنها برای ورود به رشته های پزشکی در انگلستان و یا دانشگاه های معتبر چندین برابر افزایش می یابد.

موضوعات درسی دوره GCSE

در سال اول و دوم دبیرستان های انگلستان دانش آموزان واحد های اصلی همچون زبان،ریاضی و علوم را انتخاب می کنند. در کنار واحد های اصلی دانش آموزان واحد های اختیاری از قبیل زبان دوم،علوم انسانی،IT و ... را نیز انتخاب می کنند. سیستم آموزشی مدارس انگلستان به گونه ای است که دانش آموزان در مقطع دبیرستان به انتخاب خود واحد های درسی را بر اساس رشته تحصیلی دانشگاه و شغل آینده انتخاب می کنند.

A-Level در انگلستان

دانش آموزان پس از اتمام دوره GCSE وارد دوره A-Level میشوند. مدت دوره A-Level دو سال بوده و تاریخ شروع آن شهریور و دی ماه می باشد. دوره A-Level دو سال پایانی دبیرستان در انگلستان است و دانش آموزان پس از اتمام این دوره وارد دانشگاه های انگلستان می شوند. دانش آموزان برای ورود به دوره A-Level حداقل می بایستی 16 سال داشته باشند و سال دوم دبیرستان را در کشور ایران به اتمام رسانده باشند. دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های ممتاز انگلستان از قبیل آکسفورد،کمبریج و یا ایمپریال کالج لندن را دارند می بایستی مدرک دبیرستان خود را از مدارس انگلستان دریافت کنند. مدرک A-Level مورد تائید تمامی دانشگاه های سرتاسر دنیا میباشد بنابراین دانش آموزان می توانند پس از اتمام دبیرستان در انگلستان برای ادامه تحصیل به کشور های دیگر همچون آمریکا،استرالیا، کانادا و سایر کشور مهاجرت کنند. همچنین گذراندن دوره A-Level برای دانش آموزانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی در انگلستان را دارند اجباری می باشد.

موضوعات درسی دوره A-Level

دانش آموزانی که در دبیرستان های انگلستان تحصیل می کنند واحد های درسی خود را بر اساس رشته دانشگاهی انتخاب می کنند. معمولا در سال اول دوره A-Level که به آن AS می گویند دانش آموزان 4 واحد درسی را انتخاب می کنند و در سال دوم که A2 نام دارد سه واحد درسی را بر می گزینند. International Baccalaureate Middle Years Program) IB) تعداد مدارسی که در انگلیس این مدرک را ارائه می کنند بطور مداوم در حال افزایش می باشد. دانش آموزان بطور معمول با هدف آماده سازی جهت دوره اصلی IB که دوره ای 2 ساله می باشد، موضوعاتی نظیر زبان، علوم انسانی، علوم طبیعی، ریاضیات، هنر و تکنولوژی را آموزش می بینند. این دوره ها بطور معمول ترکیبی از کارهای کلاسی و آزمون می باشند. دانش آموزان امکان انتخاب از گستره وسیعی از موضوعات را دارند. به عنوان مثال دانش آموزی که دوره GCSE را می گذارند 7 تا 10 موضوع مختلف را نظیر ریاضیات، ادبیات انگلیسی، زبان انگلیسی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، فناوری اطلاعات، جغرافیا و تاریخ انتخاب میکند. هر دو مدرک فوق دارای درجه بالای مقبولیت و اعتبار در بین دانشگاه ها، کالج ها و کارفرمایان در انگلستان و سطح جهانی می باشند. هدف اصلی این دوره ها ایجاد زمینه مناسب برای دانش آموزان در موضوعات مختلف به منظور آماده سازی آنها جهت مقاطع تحصیلی بالاتر و یا یک موقعیت کاری می باشد.