تحصیل در دانشگاه های انگلستان

کلیاتی درباره انگلستان

بریتانیای کبیر از چهار کشور تشکیل شده است: انگلستان (در جنوب)، اسکاتلند (در شمال)، ولز در (جنوب غربی) و ایرلند شمالی (در شمال جزیرۀ ایرلند). پایتخت بریتانیا و انگلیس، شهر لندن است و دیگر شهرهای مهم آن منچستر، آکسفورد ،کمبریج، برایتون ، بیرمنگام، نیوکاسل، لیدز، برادفورد، لیورپول، شفیلد و … هستند. گفتنی است که این چهار سرزمین تا سال ۱۹۹۸ از نظر سیستم آموزشی زیر نظر مجلس عوام (مستقر در لندن) بوده‌اند اما با تصویب لایحۀ جدایی ایالات و خودمختاری آنها در بعضی زمینه‌ها، سه سرزمین دیگر هم مجالس جداگانه تشکیل دادند و قوانین جداگانه و ویژۀ سرزمین خود داشتند.

انگلستان (England) نام نیمه جنوبی جزیره بریتانیای کبیر و یکی از چهار بخش کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است.

این منطقه از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است و مهم‌ترین و عمده‌ترین جزء تشکیل‌دهنده کشور بریتانیا است. مرزهای آبی این کشور در شمال غرب دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و در شرق دریای شمال هستند، و در جنوب نیز کانال مانش آن را از اروپای قاره‌ای و کشور فرانسه جدا می‌کند.

انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به جزیره وایت و جزیره من اشاره کرد. شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا است. پرآب‌ترین رود انگستان، رود تیمز است که از میان شهر لندن می‌گذرد و به دریای شمال می‌ریزد.

مساحت این کشور ۱۳۰٬۳۹۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن تا واپسین سرشماری در سال ۲۰۱۴ میلادی ۵۴٬۳۱۶٬۶۰۰ نفر بوده‌است.

انگلستان دارای آب و هوایی نسبتاً معتدل می‌باشد که در زمستان از صفر درجه پایین‌تر و در تابستان از ۳۲ درجه بالاتر نمی‌رود. سردترین ماه سال ژانویه و فوریه و گرم‌ترین ماه سال ماه ژوئیهاست. زبان رسمی در سراسر انگلستان انگلیسی می باشد ولی زبان های رسمی دیگری نظیر ویلزی و اسکاتلندی و بومی اسکاتلندی (Gaelic) وجود دارد.

حکومت انگلستان

نظام سیاسی در انگلستان به عنوان بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا، سلطنت مشروطه و نظام پارلمانی است. حکومت انگلستان دموکراسی پارلمانی می باشد، بدین معنی که دولت توسط مردم انتخاب می شود. هر ۵ سال یک انتخابات سراسری برگزار می گردد. نخست وزیر، دولت را با کمک کابینه و وزرا رهبری می کند.

علاوه بر دولت مرکزی، سه حکومت محلی در ایرلند شمالی، اسکاتلند و ویلز وجود دارد. آنها مسئول سیاست گذاری بسیاری امور محلی نظیر بهداشت، آموزش، فرهنگ، محیط زیست و حمل و نقل می باشند.نظام حقوقی قوانین انگلیسی که در طول قرن‌ها توسعه و تکامل یافته اساس سیستم‌های حقوقی قانون مشترک است که در بیشتر کشورهای مشترک‌المنافع و همچنین ایالات متحده (به جز لوئیزیانا) مورد استفاده است. با وجود اینکه انگلستان و ولز در حال حاضر بخشی از پادشاهی متحده بریتانیا هستند اما تحت معاهده اتحادیه نظام حقوقی محاکم جداگانه‌ای از اسکاتلند دارند. جوهر کلی حقوق انگلیسی را قضات در دادگاه، با استفاده از حس و دانش خود از سابقه سنت قضایی به حقایق ما سبق تعیین می‌کنند.

اقتصاد انگلستان

براساس نرخ مبادله در بازار ، انگلستان دارنده پنجمین اقتصاد کلان دنیا و دومین اقتصاد کلان اروپا بعد از آلمان است. انگلستان یکی از کشورهای پیشتاز تجاری در عرصه بین الملل و رتبه اول جذب سرمایه گذاری درون اتحادیه اروپا را دارا می باشد. انگلستان یکی از ده کشور برتر تولیدکننده در سطح جهان می باشد و بزرگترین صنایع را در زمینه های زیست شناسی، تكنولوژي ارتباطات و اطلاعات و صنایع خلاقیت محور در میان کشورهای اروپایی را دارا می باشد.

بهداشت و رفاه در انگلستان

بهبود مراقبت های بهداشتی در انگلستان باعث افزایش طول عمر مردم انگلستان شده است. امید به زندگی برای مردان از 68 سال در سال 1960 به حدود 75 سال و در زنان از 74 سال به 80 سال در اوایل قرن 21 میلادی افزایش یافته است. خدمات بهداشت ملی ، به عنوان نهادی از دولت مرکزی خدمات پزشکی جامعی را برای ساکنین انگلستان فراهم می کند.

سیستم آموزشی در انگلستان

در انگلستان ، دپارتمان آموزش مسئول آموزش در همه پایه هاست.دانشگاه ها مستقلند و فقط برای هزینه های تحصیلی وابسته به دولت مرکزی هستند. آموزش از سن 5 تا 16 سالگی اجباری است انواع مدارس در انگلیس شامل مدارس دولتی State Schools، مدارس خصوصی Private Schools و مدارس خانگی می باشند. در ادامه توضیحاتی در خصوص این مدارس ارائه می گردد. مدارس دولتی State Schools: تمامی کودکان و نوجوانان انگلیسی دارای سن 5 تا 16 سال می توانند بطور رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. عمده کودکان در انگلستان در این مدارس ثبت نام می کنند. مدارس دولتی بطور معمول توسط دولت یا مراجع آموزشی محلی پشتیبانی و تامین مالی می شوند. دانش آموزان بین المللی مجاز به تحصیل در این مدارس نمی باشند مگر اینکه همراه والدین خود که با ویزای تحصیلی در انگلستان مشغول به تحصیل می باشند، در انگلیس اقامت داشته باشد. مدارس مستقل یا خصوصی Private Schools: در حدود 2600 مدرسه خصوصی در انگلستان وجود دارد که حدود 625000 دانش آموز و نوجوان را آموزش می دهند (6.5 درصد کل دانش آموزان در انگلستان). عمده مدارس خصوصی در انگلستان توسط شهریه هایی که والدین دانش آموزان به این مدارس پرداخت می کنند تامین مالی می شوند. تحصیل خانگی Home Schools: تعداد کمی از کودکان و نوجوانان دارای سن 4 تا 16 سال در خانه توسط والدین یا معلم خصوصی آموزش داده می شوند.

تحصیل در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان به عنوان با کیفیت‌ترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شوند. همچنین ارائه رشته‌های مختلف سبب شده است که تحصیل در انگلستان بین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی محبوب باشد و سالانه ۴۴۲,۰۰۰ دانشجوی خارجی در بریتانیا مشغول به تحصیل شوند. از مزایا و دلایل تحصیل در انگلستان ۲۰۱۹ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• سیستم آموزش عالی انگلستان

سیستم آموزش عالی انگلستان از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌رود و همواره در رده‌بندی‌های جهانی موفق به کسب جایگاه‌های بسیار خوبی شده‌است. دانشگاه‌های انگلستان در رده‌بندی جهانی کیو‌اس (QS) در سال ۲۰۱۹، موفقیت‌های زیر را کسب کردند: کسب ۴ مقام برتر در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۹ (دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه امپریال کالج لندن و دانشگاه یو سی ال (UCL) و به ترتیب رتبه‌های پنجم‌، ششم‌، هشتم و دهم جهان را در سال ۲۰۱۹ کسب کردند.)

• کیفیت بالای تحصیلی در انگلستان

تضمین کیفیت تحصیلی دانشگاه‌‌های انگلستان در جهان مشهور است. همۀ دانشگاه‌‌ها و کالج‌‌های انگلستان براساس استانداردهای دقیقی اداره می‌شوند که دولت وضع‌ می‌کند، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که بهترین خدمات آموزشی، پشتیبانی تحصیلی و منابع در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

همچنین به دلیل شهرت انگلستان در انجام بهترین پژوهش‌‌های جهان، می‌توان در دانشگاه‌‌های این کشور به به‌روزترین امکانات دسترسی داشت. انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌است. شاهد این امر کسب تقدیرنامۀ موضوعی است که به‌عنوان شاخص کیفیت آثار پژوهشی در نظر گرفته می‌شود. عملکرد قیاسی بین‌المللی پایگاه پژوهشی انگلستان، گروه کسب‌وکار، نوآوری و مهارت.

• مدت تحصیل در انگلستان

دورۀ لیسانس در اکثر کشورها ۴ سال است، در حالی که تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس فقط ۳ سال به طول می‌انجامد و تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، فقط ۱ سال به درازا می‌کشد که این مسئله از لحاظ شهریه و هزینۀ زندگی به نفع شماست.

• رضایت‌مندی دانشجویان از تحصیل در انگلستان

انگلستان با کسب رضایتِ بیش از ۹۰ درصد از دانشجویانش در حوزۀ تجربیات دوران دانشجویی در میان کشورهای انگلیسی‌زبان موفق به کسب بیشترین امتیاز در حوزۀ رضایتمندی دانشجویان خارجی شده‌ است.

• آیندۀ روشن شغلی با تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان، با تجارب متحول‌کننده‌ای که برای دانشجویان می‌سازد، موفقیت آنان را در زمینۀ آینده شغلی‌شان تضمین می‌کند.

تحصیل در انگلیس – دوره کارشناسی در انگلیس

دوره کارشناسی در انگلستان معمولاً از ۳ الی ۵ سال به صورت عادی و فشرده برگزار می شود تا در پایان دوره دانش آموزان مدرک لیسانس خود را از دانشگاه مربوطه دریافت کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی نیازمند داشتن مدرک آیلتس حداقل ۵ یا ۵٫۵ می باشد. دانشجوی دوره کارشناسی اجازه کار پاره وقت برای ۱۰ ساعت در هفته را دارد. دانشجو در این مقطع نمی تواند خانواده خود را همراه خود داشته باشد و اخذ ویزای همراه برای این مقطع امکانپذیر نمی باشد.

تحصیل در انگلیس – دوره کارشناسی ارشد در انگلیس

دوره کارشناسی ارشد در انگلستان به صورت یکساله می باشد و داشتن مدرک زبان آیلتس ۶ یا ۶٫۵ مورد نیاز می باشد، متقاضیانی که موفق به اخذ این نمره در آیلتس نشده باشند، تنها با نمره ۵٫۵ در آیلتس می توانند در دوره پیش کارشناسی ارشد یا Pre-Master شرکت داشته باشند. دانشگاه های برتر انگلستان بهترین مکان تحصیلی برای متقاضیان تحصیلات عالی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشند، و سالانه متقاضیانی بسیاری از سرتاسر جهان برای پذیرش از این دانشگاه ها اقدام می کنند. برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد در انگلستان سوابق تحصیلی متقاضی مورد نیاز است و موفقیت آمیز بودن دوره های تحصیلی قبلی در نتیجه دادن پذیرش از طرف دانشگاه اهمیت بسیاری دارد. دانشجویان باید ریز نمرات از دیپلم تا کارشناسی را ارائه دهند .

تحصیل در انگلیس – دوره دکتری در انگلیس

تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان به صورت دوره تحصیلی سه ساله می باشد. برای پذیرش مقطع دکترا، فارغ التحصیلان از سرتاسر دنیا نیازمند داشتن نمره زبان آیلتس ۷ می باشند. داشتن استاد راهنما و پروپوزال قوی مورد نیاز می باشد و در صورتیکه متقاضی این موارد را مشخص نکرده باشد، پس می تواند درابتدا از دوره های پیش دکترا یا Pre-PhD استفاده نموده و پس از گذراندن این دوره شش ماهه وارد مقطع دکترا شود. استفاده از بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا برای فارغ التحصیلان با توجه به شرایط و امتیازات ایشان، امکان پذیر می باشد. تحصیل PHD در انگلیس به علت توسعه مهارت های پژوهشی فرد را به عنوان یک محقق کارآمد در محیط کار مطرح می کند و دادن مقاله انگلیسی به دانشگاه توضیح می دهد که قصد انجام چه تحقیقی را دارید یعنی روی یک طرح یا تز کار می کنید. تحصیل در دوره دکتری در انگلیس بین ۳ تا ۶ سال است.هزینه تحصیل دکترا در انگلیس در حدود ۸ تا ۱۲ هزار پوند در سال است.

تحصیل در کشور انگلستان – پزشکی در انگلستان

کشور انگلستان با داشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته پزشکی و برگزاری آموزش های عملی و تجربی برای کلیه دانشجویان در برترین دانشگاه ها با کامل ترین امکانات، همواره یکی از گزینه های اصلی برای تحصیل متقاضیان علاقه مند به رشته های پزشکی از سرتاسر دنیا می باشد. متقاضیان خارجی برای تحصیل پزشکی در انگلستان بایستی در نظر داشته باشند که سالانه تنها تعداد محدودی از متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان مورد پذیرش واقع می شوند. افراد خارجی که متقاضی تحصیل پزشکی در انگلیس هستند باید در نظر داشته باشند که کشور انگلیس هرساله افراد محدودی که متقاضی تحصیل پزشکی در انگلیس هستند را می پذیرند. به همین علت انتقال دانشجویی که در حال تحصیل رشته پزشکی در کشور دیگری می باشد برای تحصیل پزشکی در انگلیس غیر ممکن است.

هزینه های تحصیل و زندگی درانگلستان

شهریه دانشگاه ها در انگلستان بر اساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متغیر می باشد. شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی از حدود 10000 پوند در سال تا حدود 35000 پوند متغیر می باشد. رشته های مرتبط با علوم انسانی و علوم اجتماعی دارای کمترین شهریه و رشته های بالینی و آزمایشگاهی بطور قابل توجهی شهریه بیشتری دارند. در مقطع تحصیلات تکمیلی شهریه دوره های پایه کلاسی Classroom-based حدود 9700 پوند تا 32000 پوند در سال می باشد. دوره های پایه آزمایشگاهی Laboratory-based شهریه سالیانه از حدود 9900 پوند تا 25000 پوند متغیر می باشد، در حالیکه دوره های بالینی Clinical از حدود 11250 پوند تا حدود 42000 پوند (به عنوان مثال داروسازی) افزایش می یابد. ممکن است شهریه های فوق در مقایسه با سایر کشورها نظیر کانادا زیاد به نظر برسد ولی نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که طول دوره تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی 3 سال و مقطع فوق لیسانس 1 سال می باشد و بدین وسیله به مدت یکسال در هزینه های تحصیلی و زندگی صرفه جویی می شود. به منظور دریافت ویزای تحصیلی، دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در شهر لندن را دارند می بایست بابت هر ماه تحصیل معادل 1265 پوند و در سایر شهرها حدود 1015 پوند موجودی حساب جهت اثبات توانایی مالی جهت پوشش هزینه های زندگی در انگلستان ارائه دهند. هزینه زندگی در انگلستان وابسته به روش زندگی افراد و بودجه آنها و عادت های هزینه کرد آنها می باشد و هزینه های اولیه زندگی از 635 تا 1280 پوند در ماه برای هر شخص می تواند متغیر باشد.

ویزای تحصیلی در انگلستان

ویزاهای تحصیلی در انگلستان به سه دسته تقسیم میگردند:

دسته اول: Tier 4 pbs General Student Visa

این نوع ویزا معمولاً مدرک زبان میخواهد مگر آنکه دانشگاه انگلستان برای تحصیل شما را از IELTS معاف کرده باشد که این موضوع زمانی شامل شما میشود که یا در انگلستان یا کشوری انگلیس زبان فارغ التحصیل شده باشد که شامل تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان شوید و یا توسط دانشگاه مصاحبه علمی شوید.در ویزای تحصیل انگلستان (GENERAL) شما نیاز به 40 امتیاز دارید که 30 امتیاز برای مدارک تحصیلی و 10 امتیاز برای مدارک مالی از طرف UKBA تعیین شده است. در این نوع ویزا شما به احتمال زیاد مصاحبه هم خواهید داشت.

دسته دوم: Tier 4 Pbs Child Student Visa

این نوع ویزا برای تمامی دوره های تحصیلی به جز Foundation برای بچه های زیر 18 سال میباشد.در این نوع ویزا مجدد شما باید 40 امتیاز مثل ویزای General به دست آورید.و به احتمال بالای 80% مصاحبه ویزا نخواهید داشت.مورد بسیار خوب این ویزا، نیاز نداشتن مدرک زبان برای اپلای کردن ویزای انگلستان می باشد.

دسته سوم: student visit or visa

این نوع ویزا برای دوره های تحصیل خواندن زبان انگلیسی و همچنین دوره های کوتاه مدت توسط UKBA در نظر گرفته شده است.برای اتباع ایرانی شانس اخذ این نوع ویزا بالا نیست

ویزای تحصیلی و ویزای همراه دانشجو در انگلستان

عنوان ویزای دانشجویی انگلستان مطابق وبسایت مهاجرت انگلستان، Tier 4 (General) student visa می باشد. برای اخذ این ویزا فرد می بایست دانشجو دارای 16 سال سن یا بالاتر و پذیرش از از موسسه مورد تایید باشد و توانایی مکالمه و خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی بر اساس رشته مورد نظر را داشته باشد و بتواند شهریه و هزینه زندگی خود در انگلستان را تامین نماید. زودترین زمانی که می توان برای دریافت ویزا درخواست داد 3 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی می باشد. بطور معمول ظرف 3 هفته به درخواست های ویزا پاسخ داده می شود. هزینه درخواست ویزا برای متقاضی اصلی 328 پوند می باشد.همچنین هزینه درخواست ویزا برای هر همراه نیز 328 پوند می باشد. متقاضی اصلی (دانشجو) میبایست علاوه بر پرداخت هزینه ویزا 328 پوند، مبلغ جداگانه ای به میزان 150 پوند بابت بیمه درمانی نیز پرداخت کند. دانشجو می تواند یک ماه قبل از شروع دوره تحصیل به انگلستان ورود کند. مدت اعتبار ویزا بستگی به طول دوره تحصیلی دانشجو دارد. دانشجو با دریافت ویزای دانشجویی می تواند همزمان با تحصیل به میزان 20 ساعت در هفته کار کند. دانشجو با ویزای دانشجویی نمی تواند از بودجه عمومی استفاده کند یا به عنوان ورزشکار حرفه ای یا مربی ورزشی مشغول به کار شود یا در موسسات آموزشی که بودجه آنها توسط نهادهای عمومی تامین می شود تحصیل کند.