دپارتمان زبان انگلیسی

درباره زبان انگلیسی

زبان انگلیسی (English language) یک زبان با ریشه غرب آلمانی است که برای اولین در اوایل قرون وسطا در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر یکی از زبان های رایج جهان است. زبان انگلیسی تنها زبان رسمی یا یکی از زبان های رسمی حدود 60 کشور مستقل است. این زبان به صورت وسیع در کشورهای انگلستان، ایالات متحده، کانادا، استرالیا، ایرلند و نیوزیلند صحبت می شود. زبان انگلیسی بعد از چینی ماندارین و اسپانیایی سومین زبان مادری رایج جهان است. امروزه زبان انگلیسی به صورت گسترده ای در سراسر جهان به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود. زبان انگلیسی همچنین زبان رسمی سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیز هست.

چرا زبان انگلیسی؟

امروزه آموزش زبان انگلیسی به بخشی از زندگی روزمره همه ما تبدیل شده است . چرا که آشنایی با این زبان لازمه زندگی در قرن 21 است. هدف ما از آموزش کاملتر و پیشرفته تر زبان انگلیسی می تواند تحصیلات آکادمیک و دسترسی به رفرنس ها و مقالات و دنیای کتب انگلیسی باشد یا به دلایل مهاجرت و یا سفر، برقراری ارتباط در کشورهای خارجی ، ایجاب شغلی یا تحصیلی، حضور در مجامع بین المللی، فهم رسانه های انگلیسی زبان و مهم تر از همه برقراری ارتباط با دنیای پیرامون در آن سوی مرزها باشد. هدف ما از آموزش زبان انگلیسی هر چه که باشد انتخاب راه مناسب برای یادگیری آن کمک شایانی در جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه و از بین رفتن انگیزه برای آموزش این زبان به ما می کند. دپارتمان زبان انگلیسی هلدینگ آموزشی مارس با اساتید مجرب خود در تمامی مراحل یادگیری زبان انگلیسی تا رسیدن شما به هدف خود یعنی یادگیری زبان انگلیسی پا به پای شماست.

چرا یادگیری انگلیسی ساده است؟

1. انگلیسی جنسیت ندارد: در زبان انگلیسی اسامی جنسیت ندارند. برخلاف نزدیکترین زبان ها به این زبان یعنی آلمانی و فرانسه که هر دو دارای جنسیت برای اسامی هستند در انگلیسی چنین قاعده ای نداریم. جنسیت اسامی تنها محدود به زبان های آلمانی و فرانسه نیست. بخش بزرگی از زبان ها مانند تمام زبان های شرق اروپا (روسی و بیشتر زبان های اسلوایی)، زبان عربی و زبان های نزدیک به آن، زبان اسپانیایی و زبان های نزدیک به آن دارای جنسیت برای اسامی هستند. پس انگلیسی از این نظر کار شما را بسیار ساده می کند.

2. افعال صرف نمی شوند: در زبان انگلیسی افعال تقریبا صرف نمی شوند. این موضوع هم برخلاف بخش بزرگی از زبان ها از جمله آلمانی، فرانسه، روسی، عربی، اسپانیایی و حتی فارسی است. صرف نشدن فعل ها استفاده از آنها را در جمله بسیار ساده می کند.

3. از خط لاتین استفاده می کند: زبان انگلیسی برای نگارش از خط لاتین استفاده می کند. خطی که همه ما حتی پیش از یادگیری انگلیسی با آن آشنا بودیم. این موضوع خواندن و نوشتن این زبان را به مراتب ساده تر می کند (نسبت به زبان هایی که از خط های دیگر استفاده می کنند مثل هندی، چینی، روسی و …).

4. واژه های مشترک زیادی وجود دارد: بین فارسی و انگلیسی واژه های مشترک بسیاری وجود دارد. این واژه ها که تقریبا همه از انگلیسی به فارسی وارد شده اند به شما کمک می کنند این زبان را ساده تر یاد بگیرید.

5. با توجه به نفوذ گسترده زبان انگلیسی، به ویژه در زمینه های تخصصی و فنی بسیاری از ما از قبل با بسیاری از واژه های این زبان آشنا هستیم.

آموزش زبان انگلیسی

اگر می خواهید زبان انگلیسی را روان و سلیس صحبت کنید باید بدانید شما خوش شانس هستید . برای اینکه انگلیسی دومین زبان رایج در دنیاست! به همین دلیل برای یافتن منابع انگلیسی کار پرزحمتی ندارید.

اما اگر بخواهید سریعتر زبان انگلیسی را فرا بگیرید بهتر است گام های زیر را دنبال کنید تا وقتتان به هدر نرفته و انگیزه شما برای آموزش زبان از بین نرود.

1. دلیل محکمی برای آموزش زبان بیابید.

یافتن "چرا" برای آموزش زبان از انتخاب نوع واژگان یا انتخاب بهترین متد برای آموزش انگلیسی مهم تر است. در مورد اهمیت آموزش زبان با خودتان بیاندیشید. به اطمینان برسید دلیلی که برای آموزش زبان پیدا می کنید به شما انگیزه کافی برای یادگیری بدهد.

2. تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید برای یادگیری زبان انجام دهید.

در یک برگه کاغذ بنویسید که می خواهید به چه هدفی برسید و کی می خواهید برسید. هدفتان را روشن و مشخص کنید.

اینجا برایتان نمونه هایی از اهداف نامشخص و اهدافی که مشخص و واضح است را می آوریم:

اهداف نامشخص

× می خواهم زبان انگلیسی را روان صحبت کنم.

× می خواهم در کشور دیگر تحصیل کنم.

× با یک انگلیسی زبان ازدواج کنم.

اهداف مشخص

ü در عرض 8 ماه، می خواهم مقاله ای را در نیویورک تایمز بخوانم و متوجه شوم.

ü در عرض 6 ماه، می خواهم در آزمون آیلتس حداقل نمره 6 بگیرم که بتوانم اپلای کنم و شانس پذیرش در دانشگاه سوانسی را داشته باشم.

ü در عرض 3 ماه، می خواهم توانایی مکالمه درباره موضوعات روزمره با انگلیسی زبانان را داشته باشم.

توجه کنید که اهداف نامشخص محدودیت زمانی ندارند. اینکه شما کی می خواهید به هدف برسید مهم است. اگر شما محدودیت زمانی داشته باشید می توانید پیشرفت خود را ارزیابی کنید و در صورت نیاز نحوه مطالعه خود را تغییر بدهید تا به هدفتان برسید. اهداف خوب محدودیت زمانی دارند. اهدافی که خوب نباشند ارزیابی مشخصی از میزان موفقیت ندارد.

3. منابع انگلیسی پیدا کنید که اندکی چالش برانگیز باشد.

اگر می خواهید انگلیسی را به سرعت یاد بگیرید این مرحله برایتان مانند کلید است. اگر انگلیسی شما در سطوح اولیه (basic,lower intermediate) است الان تصمیم به خواندن نیویورک تایمز نگیرید! چون شما را بی انگیزه می کند. به جای آن به دنبال منابعی مانند VOA Special English News باشید که بتوانید به اخبار انگلیسی که آهسته و واضح صحبت می کند گوش دهید. یادتان باشد بهترین منابع ، منابعی هستند که به اندازه ای آسان هستند که شما بتوانید ایده های اولیه آن را بدون نیاز به دیکشنری دریابید و به اندازه ای سخت هستند که شما برای درک کامل جزئیات نیاز به مراجعه پی در پی به دیکشنری داشته باشید. پس دنبال منابعی باشید که نه زیاد سخت و نه زیاد دشوار باشد بلکه مناسب سطح شما باشد.

4. دنبال منابعی باشید که مناسب هدفتان باشد.

اطمینان حاصل پیدا کنید که هر کاری که شما در مطالعه تان انجام می دهید شما را به هدفتان نزدیکتر کند. اگر هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردن با انگلیسی زبانان باشد در این صورت فیلم های انگلیسی تماشا کنید. اگر هدفتان شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در خارج است در این صورت از معلم زبانی که در این زمینه مهارت دارد استفاده کنید. اگر هدفتان مکالمات عادی زبان انگلیسی است می توانید در جلساتی شرکت کنید که بتوانید در مورد موضوعات روزمره انگلیسی صحبت کنید. به همین دلیل مهم است که هدف خوب و مشخصی داشته باشید.

5. کلمات جدید انگلیسی یاد بگیرید.

زبان آموزان بسیاری هستند که بیشتر روی لهجه و گرامر کار می کنند.آنها می خواهند که خود را شبیه سهامداران وال استریت یا انگلیسی زبانان BBC جلوه دهند بدون آنکه واژگان کافی برای صحبت درباره این موضوعات را در گنجینه واژگان خود داشته باشندکه این کار اشتباهی است. دانستن لغات انگلیسی زیاد شما را به سطحی خیلی بالاتر نسبت زمانی خواهد برد به که لهجه شما خیلی عالی ولی گنجینه لغاتتان محدود باشد. گرامر انگلیسی نیز به مهمی واژگان نیست . خیلی از انگلیسی زبانان نیز به گرامر کاملا مسلط نیستند. شما می توانید با داشتن خطاهای گرامری مسلط به زبان انگلیسی باشید اما با دانستن لغات انگلیسی محدود محال است که مسلط به زبان انگلیسی باشید.

6. انگلیسی صحبت کنید، صحبت کنید و باز هم صحبت کنید!

هر چقدر که روی لیسینیگ ، ریدینگ و رایتینگ کار کنید تا زمانی که روی اسپیکینگ خود کار نکرده اید نمی توانید زبان انگلیسی را خوب صحبت کنید.

7. هر روز انگلیسی تمرین کنید.

تمرین های روزانه خیلی مهم است. اگر هر روز وقت کافی برای هر چهار مهارت زبان را نداشته باشید حداقل روی اسپیکینگ خود کار کنید.

8. از اشتباهات خود نهراسید !

داشتن اشتباهات راه آسانی برای بهبود زبان انگلیسی است. اگر از اشتباه کردن بترسید مسلط به زبان انگلیسی نخواهید شد. هر چه که بیشتر اشتباه داشته باشید، بیشتر آنها را تصحیح خواهید کرد و سریع تر انگلیسی را یاد خواهید گرفت.

نکته آخر اینکه یکی از بهترین راه های یادگیری، استفاده از پادکست های به زبان انگلیسی است.