تحصیل در مدارس روسیه

روسیه در یک نگاه

روسیه بزرگترین کشور جهان است به طوری که ۹ ناحیه زمانی (time zone) دارد (که البته در سال ۲۰۱۰ تعداد ناحیه های زمانی از ۱۱ به ۹ کاهش داده شد). در روسیه، برخی از لوکس ترین کاخ های جهان، فلات های وسیع، کوه های مرتفع، سردترین شهرها، معروف ترین شرکت های برگزاری رقص باله و بزرگترین مجموعه عروسک ها قرار دارد. از لحاظ فرهنگ، ادبیات یکی از قابل توجه ترین جاذبه های این کشور است. نویسندگان روسی از جمله تولستوی، بولگاکوف، داستایوفسکی و ناباکوف در سراسر جهان شناخته شده هستند و مولف برخی از بزرگترین آثار قرن نوزدهم و بیستم بوده اند. روسیه همراه با دیگر کشورهای عضو بریکس (BRICS) یکی از اقتصادهای در حال رونق جهان است، روسیه به دنبال آن است تا نظام آموزش عالی خود را بین المللی سازد و بر توسعه دانشگاه ها و افزایش حمایت از متقاضیان بین المللی سرمایه گذاری می کند.

چرا تحصیل در روسیه

روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. روسها پیشینه آموزشی غنی دارند و دانشگاه‌های آنها شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند و به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک می‌کنند. دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص‌ها، در مهندسی و هم علوم انسانی می‌پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه‌های برتر قرار دارند. تحصیل در روسیه نسبت به تحصیل در انگلستان یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه‌تر است. علاوه براین، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با استفاده از بورسیه دولتی به‌صورت رایگان تحصیل کنند. هرساله دولت روسیه دانشجویانی را از سرتاسر جهان بورسیه می‌کند که حدود ۱۷۰ کشور می‌شود و امکان پیوستن شما در این بورسیه فراهم می‌باشد.

مزایای تحصیل در روسیه

طبق گزارشات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان می‌باشد که در مقایسه با کانادا، ژاپن و آمریکا عملکرد بهتری دارد. بیش از نیمی از مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند و بیش از ۲۰۰.۰۰۰ نفر از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه به این کشور سفر می‌کنند.

تحصیل در روسیه مزایای زیادی دارد که موارد زیر چند نمونه از آن است:

1. تحصیلات گسترده دانشگاهی

دانشجویان با تحصیل در روسیه می توانند در تمامی حوزه‎های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا کنند، اما روسیه به دانشکده‌های علمی قوی خود در حوزه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. روسیه در زمینه آموزش ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان، زمین‌شناس، مهندس، برنامه‌نویس، پزشک و متخصص علوم انسانی رهبر جهانی شناخته شده است و این موضوع با توجه به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده‌بندی‌های جهانی اثبات شده است.

2. طیف وسیعی از دانشگاه‌ها و دوره‎های مطالعاتی

برای تحصیل در روسیه متقاضیان بین‌المللی می‌توانند از موارد زیر انتخاب کنند: ۷۶۶ دانشگاه در ۸۲ منطقه کشور، از کالینینگراد تا ولادی‌وستوک؛ ۲۰۵ رشته، از ریاضیات و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی؛ ۶۵۷ رشته در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و تحصیلات تکمیلی (دوره‌های پزشکی، دوره‌های افسری)، کارآموزی و دستیاری. همچنین دانشگاه‌های روسیه دوره‌های آمادگی (آموزش دوره‌های لیسانس، کارشناسی ارشد و دوره‌های تخصصی)، کلاس‌های کوتاه مدت (ترم تابستانی، یک ترم، مدارس تابستانی)، دوره‌های یادگیری زبان روسی، آموزش پیشرفت‌های حرفه‌ای و مهارتی را ارائه می‌دهد.

3. هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۱۸

هزینه تحصیل در روسیه به‌صورت آزاد بسیار ارزان تر از هزینه‎های مشابه در آمریکا، کانادا و آمریکاست و از لحاظ امکانات آموزشی، دانشگاه‌های برجسته روسیه با موسسات آموزشی غربی رقابت می‌کنند. در سال 2018 هزینه تحصیل در روسیه ، در دوره‌های کارشناسی این دانشگاه‌ها از ۸۹.۰۰۰ روبل در سال آغاز می‌شود (معادل ۱.۵۰۰ دلار آمریکا) که این قیمت بسته به نوع رشته متغیر می‌باشد (طبق استاندارد‌های تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه). طبق اطلاعات بدست آمده از کارشناسان موسسات رده‌بندی حداکثر مبلغ شهریه در معتبرترین دانشگاه های روسیه در پایتخت به قیمت ۵۳۰.۷۰۰ روبل (معادل ۸.۸۰۰ دلار آمریکا) در سال بوده است.

4. فرصت یادگیری زبان روسی

زبان روسی توسط ۲۶۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان در حال استفاده است و حدود ۱۰.۵ میلیون خارجی به طور منظم در حال یادگیری این زبان می باشند. دانشگاه‌های روسیه، دوره‌های زبان روسی متفاوتی را ارائه می دهند که شامل دوره‌های آموزشی، کلاس های تابستانی و یادگیری مجازی می‌باشد. در دوره‌های آماده سازی، دانشجویان بین الملل با تحصیل در روسیه می توانند از دوره‌های بلندمدت آموزش زبان روسی استفاده کنند و برای دانشجویانی که در مکان‌های تحت پوشش دولت ثبت‌نام کرده‌اند (بورسیه‌های دولتی)، این امکان بصورت رایگان مهیا است.

5. امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی

دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا کرد که چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده بر عهده گرفت. مدرک تحصیلی دانشگاه‎های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید می‌باشد. این فرایند توسط موافقت‌نامه‌های بین دولت روسیه با بیش از ۶۰ کشور، از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا و نامیبیا منعقد شد و در سال ۲۰۱۵ این سند همکاری با کشور فرانسه و در اکتبر و نوامبر سال ۲۰۱۶ با قبرس و مالت امضا شد. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‎های خارجی در حال اجرای برنامه‌های مشترک می باشند و به دانشجویان خود مدرک دوگانه اعطا می‌کنند. به بیان دیگر، در صورت تحصیل در روسیه ، دانشجویان می توانند یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه‌های اروپایی دریافت کنند.

6. پردیس‌ها و خوابگاه‌های راحت و مجهز

از لحاظ امکانات تحصیلی، دانشگاه‌های روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های غربی برابری می‌کند. آزمایشگاه‎های مجهز، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی از الزامات زندگی دانشجویی امروزی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‎ها دارای خوابگاه‌ می‌باشند که هزینه‌های اقامتی آنها کم است.

7. امکان سازگاری آسان دانشجویان بین‌الملل

روسیه کشوری چند ملیتی است و نمایندگان کشورها و فرهنگ‌های مختلف می توانند به راحتی خود را با زندگی در این کشور وفق دهند. روسیه محل زندگی بیش از ۲۰۰ گروه قومی است که به بیش از ۱۰۰ زبان و لهجه متفاوت سخن می‌گویند. قانون اساسی روسیه آزادی عقاید را تضمین می‌کند: مسیحیان، مسلمانان، بودایی ها، یهودیان و دیگر ادیان مختلف می‎توانند به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند. ساختار چندملیتی و قومیتی این کشور، گوناگونی تمام حوزه‌های زندگی از فرهنگ تا خانواده را نشان می‌دهد. دانشگاه‌های روسیه مفتخر به داشتن تجربه طولانی مدت در زمینه آموزش و سازگاری دانشجویان بین الملل می‌باشند: برنامه‌های نظارتی برای دانشجویان بین‌الملل در نظر گرفته شده است و شبکه‌هایی برای جوامع دانشجویی تاسیس شده است.

8. زندگی هیجان‌انگیز دانشجویی

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی همراه با زندگی پر از هیجان و نشاط است چرا که دانشجویان دانشگاه‌های روسیه از تخفیفات متنوعی برخوردارند که شامل حمل و نقل عمومی، بازدید از موزه، کتابخانه، تئاتر، کنسرت، پارک و دیگر امکانات تفریحی و سرگرمی می‌باشد. آنها می‌توانند در رقابت‌های ورزشی، مسابقات، فستیوال‌های دانشجویی و رویدادهای تفریحی شرکت کنند. دانشگاه‌ها دارای تئاترهای دانشجویی، تیم ورزشی، انجمن های داوطلبانه و تیم‌های ساخت و ساز دانشجویی می‌باشد. مسابقه مفرح KVN، بازی‌ منحصر به فرد و خلاقانه برای دانشجویان روسی است (باشگاه مری و کوییک-ویتد): بهترین تیم‌های دانشگاهی KVN در مسابقه تلوزیونی در کانال تلوزیونی مرکزی روسیه شرکت می‌کنند.

9. سفرهای دائمی

با تحصیل در روسیه می توانید از مراکز و جاذبه های دیدنی این کشور نیز دیدن کنید. سالن نمایش بالشوی، نگارخانه ترتیاکوف، موزه هنرهای زیبای پوشکین، هرمیتاژ، کلیسای جامع سنت ایزاک از مکان‌های فرهنگی روسیه می‌باشند که شهرت جهانی دارند و سالانه میلیون‌ها توریست را به خود جذب می‌کنند. با این وجود، این تنها گوشه ای از مکان های دیدنی روسیه است. ۲۹ مکان فرهنگی در روسیه وجود دارد که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. علاوه بر کاخ کرملین مسکو و میدان سرخ، بنای تاریخی نووگورود، سوزدال، ولادیمیر، صومعه تثلیث مقدس سنت سرجیوس، دریاچه بایکال، آتشفشان‌های کامچاتکا، کوه های طلایی آلتایی، صومعه نووودویچی، نواره کورونی و سایر مکان‌ها در لیست یونسکو قرار دارند. بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های گردشی دارند. این انتخاب‌ها تقریبا بی‌شمار هستند: از ۸ شهر حلقه‌ی طلایی مسکو گرفته تا سفر به مسیر افسانه‌ای راه‌آهن سراسری سیبری، در این برنامه ها وجود دارد.

رتبه بندی دانشگاه های روسیه

۲۴ دانشگاه در روسیه وجود دارند که در رتبه بندی کیو اس دانشگاههای برتر جهان (QS World University Rankings در ۲۰۱۹ ) قرار دارند، ۱۰ مورد از این دانشگاه ها جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی QS EECA University Rankings نیز حضور قابل توجهی دارد، در این رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه برجسته اروپا و آسیای مرکزی، و همچنین ۹۵ دانشگاه برجسته روسیه رتبه بندی می شوند. در طول دهه گذشته، تحصیلات عالی در روسیه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳۹۰ میلیارد روبل (حدود ۷/۶ میلیارد دلار) برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و ارتقاء سطح اساتید هزینه شده است. علاوه بر این، در سال ۲۰۰۳، روسیه عضو فرایند بولونیا (Bologna Process) شد و متعهد گردید تا نظام خود را با نظام اکثر کشورهای اروپایی هماهنگ کند. این بدان معنی است که بسیاری از دانشگاه های روسیه در حال حاضر امکان انتخاب یکی از دو حالت تحصیلات لیسانس چهار ساله و یا دوره تخصصی پنج ساله را فراهم می کنند. نظام آموزش عالی روسیه، در جدیدترین رتبه بندی نظام های آموزشی کیو اس (QS Higher Education System Strength Rankings) رتبه ۲۶ جهان را کسب نموده است.

تحصیل پزشکی در روسیه

از زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق، با توجه به سطح بالای کیفیت آموزش در روسیه، تحصیل پزشکی در روسیه توسط دانشجویان خارجی در این کشور بسیار متداول است، در روسیه دوره های متنوع و فرصتهای خوبی برای گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان ها و کلینیک های پیشرفته وجود دارد. یکی دیگر از دلایل قانع کننده برای تحصیل پزشکی در روسیه ، توجیه مالی است: شهریه تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین المللی و شهروندان این کشور تفاوت چندانی ندارد، در حالی که در اروپا هزینه تحصیل برای خارجی ها بالاتر است. کیفیت بالای آموزش در کنار هزینه کم باعث جذابیت تحصیل پزشکی در روسیه شده است. در نهایت، تحصیل در روسیه ، دارای وجهه و اعتبار جهانی دارد. یک متخصص پزشکی که در مسکو یا یکی دیگر از شهرهای بزرگ روسیه تحصیل کرده باشد، خواهان زیادی دارد و می تواند به راحتی یک شغل پیدا کند.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در روسیه پزشکی بالینی بخوانند، برنامه های آموزشی زیادی وجود دارد. برای انتخاب صحیح، دانشجو باید بداند که: دوره کارشناسی فقط برای رشته پرستاری ارائه می شود و مدت تحصیل ۴ سال است؛ طول دوره های تخصصی در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی بالینی ۵-۶ سال است؛ در دوره های رزیدنت پزشکی، دانشجو می تواند در طی ۲ تا ۴ سال، دوره های تخصصی گوارش، ارتودنسی، اطفال را بگذراند؛ دوره کارشناسی ارشد ۳ سال طول می کشد، در طی آن دانشجو می تواند در تخصص خاص خود، دانش خود را ارتقا دهد یا به مطالعه در زمینه های مرتبط بپرازد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه، ارزان تر از اروپا و ایالات متحده آمریکا است؛ دانشگاه ها در سرتاسر کشور قرار دارند، شما می توانید دانشگاهی را انتخاب کنید که به کشور شما نزدیک تر است. تمام حوزه های پزشکی ارائه می شوند، از پزشکی عمومی گرفته تا جراحی، رادیولوژی و غیره؛ اگر علاقه مند به کار علمی هستید و قصد دارید که پایان نامه بنویسید، می توانید یکی از دوره های تحصیلات تکمیلی را انتخاب کنید و یا به تحصیل در دانشگاه خود ادامه دهید.

سطوح تحصیلات عالی در روسیه

نظام آموزشی امروز روسیه بر اصول بولونیا (Bologna) استوار است و شامل سطوح تحصیلی مانند دوره کارشناسی (bachelor’s degree)، دوره تخصص، دوره کارشناسی ارشد (master’s degree)، دوره تحصیلات تکمیلی (postgraduate)، کارآموزی بالینی و غیره می شود.

تحصیل کارشناسی در روسیه

دوره کارشناسی در روسیه ، یک دوره کامل آموزش عالی است. افرادی که تحصیلات معادل دوره متوسطه عمومی و یا دوره فنی حرفه ای متوسطه (vocational secondary education) را به پایان رسانده اند می توانند در مقطع کارشناسی ثبت نام کنند. این دوره ۴ ساله است و به آموزش عمومی پایه می پردازد.

دانشجویان در پایان دوره از پایان نامه خود دفاع می کنند. اگر دانشجو موفق شود، به او مدرک لیسانس ( BA، BSc) اعطاء می­گردد. این مدرک، این حق را به دانشجو میدهد که بر اساس تخصصی که فرا گرفته وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهد.

سطح ۲ – دوره تخصص

بر خلاف مقطع تحصیلی لیسانس در روسیه ، دوره تخصص به کارهای عملی در صنعت بر اساس رشته انتخاب شده تمرکز می کند. این دوره ها به افرادی ارائه می شود که دارای مدرک معادل تحصیلات متوسطه یا دوره فنی حرفه ای متوسطه روسیه باشد. این دوره حداقل ۵ سال طول می کشد. بر اساس نتایج آزمون و دفاع از پایان نامه، مدرک تخصص، شایستگی خاصی را گواهی می کند (به عنوان مثال ستاره شناس، معلم، متخصص امنیت اطلاعات و غیره). فارغ التحصیلان دوره تخصص، می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد یا سایر دوره های تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

کارشناسی ارشد در روسیه

دوره کارشناسی ارشد در روسیه ، امکان کسب تخصص عمیق در رشته انتخابی را فراهم می کند. دارندگان مدرک دوره کارشناسی و تخصص می توانند در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. فوق لیسانس در روسیه حداقل دو سال طول می کشد و شامل آموزش دانشجویان برای کار تحقیقاتی می شود. دانشجویان از پایان نامه خود دفاع می کنند که اگر موفق شوند، به آنها مدرک کارشناسی ارشد اعطاء می شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در روسیه می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

سطح ۳ –بالاترین سطح آموزش حرفه ای (دکترا در روسیه)

دوره تحصیلات تکمیلی، یک دوره آموزشی مختص دانشگاهیان سطح بالا است. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا تخصص می توانند در دوره تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنند. این دوره شامل تحصیل، تدریس، تجربه عملی و پژوهش است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک حوزه پژوهشی و موضوع تحقیق برای پایان نامه خود انتخاب می کنند. تحصیل تمام وقت حداقل ۳ سال طول می کشد، و تحصیل پاره وقت حداقل ۴ سال طول می کشد. به فارغ التحصیلان مدرک تحصیلات تکمیلی ( پژوهشگر یا Research Fellow)، یا پژوهشگر دکترا (Research Teaching Fellow) اعطاء می شود. بسته به نتیجه دفاع از پایان نامه، به دانشجوی شاخه علوم پایه، مدرک تحصیلات تکمیلی علوم اعطاء می شود که اولین مدرک برای تایید جایگاه دانشمندی است. دانشجویان شاخه علوم پایه می توانند وارد دوره دکتری شوند. دوره تحصیلات تکمیلی نظامی (POSTGRADUATE MILITARY COURSE) معادل یک دوره تحصیلات تکمیلی است؛ با این حال، این دوره، فقط مختص وزارت کشور و وزارت دفاع روسیه است. دوره رزیدنت پزشکی (MEDICAL RESIDENCY) مرحله نهایی در آموزش تعدادی از رشته های پزشکی (یا داروسازی) است. افراد دارای مدرک تحصیلی پزشکی (یا داروسازی) می توانند در دوره رزیدنت پزشکی ثبت نام کنند. این دوره ۲ ساله است و ترکیبی از مطالعات جامع اصول اولیه علوم پزشکی و کسب تجربه عملی در موسسات پزشکی است که در طی آن دانشجویان مهارت ها و توانایی های لازم را کسب می کنند. در انتهای این دوره یک آزمون تخصصی سه مرحله ای برگزار می شود. به فارغ التحصیلان مدرک رزیدنتی پزشکی و تخصص اعطاء می شود که آنها را قادر می سازد تا در موسسات پزشکی کار کنند. دوره دستیاری (Assistantship) شکلی از آموزش پرسنل مجرب است که در گروه هنر مشغول به کار هستند. فارغ التحصیلان دوره تخصص یا کارشناسی ارشد می توانند در دوره دستیاری شرکت کنند. این دوره تا دو سال طول می کشد و دارای یک برنامه درسی تحت نظارت یک مربی و رئیس یک گروه (دپارتمان) دانشگاهی است. نشانگر شایستگی فارغ التحصیلان این دوره، بسته به تخصص ممکن است اجرای یک برنامه هنری، کنسرت، نمایش، نمایشگاه یا فیلم باشد. به فارغ التحصیلان این دوره، مدرک با شرایط مربوطه (رهبر کنسرت و استاد دانشگاه)، اعطا می شود که به او حق آموزش یا انجام فعالیت هنری را اعطا می کند.

آموزش عالی دوم

قانون روسیه تنها یک بار آموزش عالی رایگان (از سطوح ۱، ۲ یا ۳) را برای روس ها مجاز می داند و برای مقاطع تحصیل بعدی باید شهریه پرداخت شود. شهروندان خارجی که از یک دانشگاه خارج از فدراسیون روسیه فارغ التحصیل شده اند می توانند در صورت موفقیت در فرایند پذیرش، دوره دوم تحصیلات عالی را در یک دانشگاه غیر انتفاعی و یا دولتی بگذرانند. این دوره می تواند بخشی از دوره کارشناسی (تا ۴ سال)، تخصص (تا ۶ سال) و یا کارشناسی ارشد (حداقل ۲ سال) باشد. فرآیند پذیرش براساس آزمون ورودی صورت می گیرد. پس از فارغ التحصیلی، مدرکی برای تأیید شایستگی فرد اعطا می شود.

شرایط سنی تحصیل در روسیه

در آموزش عالی روسیه اساس بر این است که هر شخصی در هر سنی می تواند از خدمات آموزش عالی این کشور استفاده کند بنابراین شرایط سنی تحصیل در روسیه وضع نشده است و هیچ محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های این کشور وجود ندارد و متقاضیان می توانند برای تحصیل در رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه های روسیه اقدام کنند.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

شرط معدل برای تحصیل در روسیه برای بسیاری از دانشگاه های این کشور وجود ندارد.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان یکی از امتیازات مهم تحصیل در این کشور است که دانشجویان در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی بدون مدرک زبان می توانند مشغول به تحصیل شوند اما می بایست به یکی از دو زبان انگلیسی و روسی تسلط کامل داشته باشند، هرچند بیشتر دانشگاه های روسیه یک دوره یک ساله آموزش زبان روسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که به دانشجویان کمک می کند سریعا به استاندارد مورد نیاز برسند. اکثر دوره ها در دانشگاه های روسیه به زبان روسی تدریس می شوند. بنابراین، اگر شما قصد تحصیل در روسیه دارید، به احتمال زیاد باید ابتدا به زبان روسی مسلط شوید و مدارک زبان را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهید که می تواند یک امتیاز مثبت برای شما در پی داشته باشد.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه برای هر دانشگاه متفاوت می باشد. اما به طور معمول برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های روسیه را دارند ارائه ۵ مدرک الزامی می باشد. اولین مدرک فرم درخواست پذیرش می باشد که در وب سایت تمامی دانشگاه ها قرار دارد. مدرک دوم پاسپورت متقاضی خواهد بود. همچنین ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره تحصیلی قبل که باید به زبان روسی ترجمه شود سومین مدرکی است که برای پذیرش نیاز است. ارائه دو مدرک پزشکی نیز از ملزومات می باشد که یکی از آنها گواهی سلامت پزشکی می باشد و دیگری گواهی عدم ابتلا به بیماری HIV خواهد بود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی روسیه

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند ابتدا یک ویزای دانشجویی به مدت ۹۰ روز صادر می شود. پس از اتمام این دوره دانشجو می بایست درخواست تمدید ویزای تحصیلی را به بخش محلی اداره امور مربوط به مهاجرت ارائه دهد. در این صورت یک ویزای یک ساله برای متقاضی صادر می شود. دانشجو باید تا زمان پایان تحصیلات، سالانه برای تمدید ویزای تحصیلی این مراحل را انجام دهد.

تحصیل رایگان در روسیه

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که به شهروندان خارجی فرصت برخورداری از تحصیل رایگان در روسیه را می‌دهد و هرساله دولت چندین هزار بورسیه تحصیلی (سهمیه) به دانشجویان بین‌المللی اعطا می کند. برای مثال، ۱۵.۰۰۰ سهمیه در سال ۲۰۱۸ به دانشجویان تخصیص داده شد. علاوه بر این، بعضی از شهروندان خارجی، از جمله هموطنان، می‌توانند برای مکان‌های تحت پوشش دولت در شرایط مساوی با روسی‌ها، خارج از بورسیه درخواست دهند. یکی دیگر از فرصت‎ها، شرکت در رقابت‌های علمی دانشگاه است که به برندگان و مدال‌آوران این مسابقات، در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های برجسته امتیاز داده می‌شود (در شهریه و مکان‌های تحت پوشش دولت).

بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه های تحصیلی دولت روسیه برای دانشجویان خارجی

بورسیه دولتی فدراسیون روسیه: هر سال تعدادی بورسیه تحصیلی دولتی برای تحصیل در روسیه به دانشجویان خارجی ارائه می شود که شامل تامین هزینه شهریه، اسکان دانشجویی و کمک هزینه زندگی می شود که در سال ۲۰۱۷ معادل مبلغ ۱۵۰۰ روبل در ماه (تقریبا ۲۴ دلار آمریکا) بود. در سال ۲۰۱۷ به ۱۵ هزار نفر، بورسیه دولتی اعطاء گردید.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی روسیه برای دانشجویان خارجی

دانشکده مطالعات روسیه و آسیا (SRAS)- فهرست بورسیه تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق را منتشر نموده است که حاکی از آن است که بیشتر آنها به طور خاص برای دانشجویان اهل ایالات متحده بوده است. کمک هزینه تحصیلی بنجامین اِی گیلمن (Benjamin A. Gilman Scholarships)- بیش از ۲۹۰۰ بورسیه تحصیلی تا مبلغ ۵ هزار دلار برای دانشجویان دوره کارشناسی آمریكا یا کار ورزی در خارج از كشور ارائه می دهد.متقاضیانی که یک زبان خارجی (مانند روسی) را در خارج از کشور تحصیل می کنند، و آن زبان، در آن کشور زبان غالب مردم باشد، این متقاضیان به طور خودکار واجد دریافت کمک هزینه ضروری یادگیری زبان (Critical Need Language Award) می شوند. BPدر بورسیه پژوهشی روسیه – بورس تحصیلی روسیه ماهانه ۱۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ روبل (معادل ۲۴۰-۵۶۰ دلار آمریکا) برای دانشجویانی که در رشته های انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های همکار روسیه تحصیل کنند. متقاضیان باید دانشجوی بورسیه دولتی باشند، نمرات عالی کسب کنند و قصد داشته باشند در آینده در رشته خواسته شده تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه برای دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی برخوردار نیستند بسته به دوره و شهر محل تحصیل متفاوت خواهد بود و دانشجویان باید آمادگی پرداخت هزینه ای در حدود ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار را در هر سال داشته باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه اخیرا افزایش یافته است، اما در مقایسه با سایر کشورها نسبتا کمتر می باشد و بسته به دوره و رشته تحصیلی، احتمالا در حدود ۳۹۰۰ تا ۷۷۰۰ دلار در سال خواهد بود. همچنین دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار در پردیس دانشگاه و یا خارج دانشگاه خواهند داشت تا برای خود کمی درآمد کسب کرده و آن را صرف هزینه‌های زندگی‌شان کنند.