تحصیل در مدارس ترکیه

شرایط تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

والدین بچه های ابتدایی و متوسطه و همچنین دانشجویانی که به دنبال پیدا کردن مدارس بین المللی در ترکیه هستند، با انتخاب گسترده ای از پیشنهادات، به خصوص اگر قصد دارند در یکی از شهرهای بزرگ مانند استانبول زندگی کنند، روبرو می شوند. دانش آموزان مهاجر اغلب در مدارس بین المللی مستقر می شوند. بر اساس شرایط تحصیل در ترکیه اگر چه زبان انگلیسی در بسیاری از مدارس زبان اصلی است، اما زبان های دیگر نیز تدریس می شوند. واضح ترین تفاوت برای هر کسی که در مدرسه بین المللی است، تفاوت قیمت در مقایسه با مدارس محلی است. آنها هزینه تحصیلات را به صورت سالانه دریافت می کنند، و دانش آموزان باید کتاب های گران قیمت خریداری کنند و بسیاری هزینه های دیگر. مزایا شامل فعالیت های اضافی، کلاس های کوچکتر و سطح بالایی از یادگیری است؛ همچنین دانش آموزان به مطالب آزمون های استاندارد خارجی مانند آزمون های انگلیسی زبان دانشگاه کمبریج، آزمون پذیرش تحصیلی (SAT) و آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) دسترسی دارند. مدارس بین المللی معمولا نیاز به یک درخواست نامه دارند، و شما می توانید برای اطلاعات در مورد شرایط مورد نیاز آنها با مدارس تماس بگیرید. اگر می خواهید کودک خود را به یک مدرسه بین المللی بفرستید، مطمئن شوید که قبل از ورود به ترکیه این پروسه را آغاز کنید.

کلیات آموزش در ترکیه

آموزش در ترکیه به صورت آکادمیک و رسمی از سن ۶ سال شروع میشود . ثبت نام دانش آموزان در مقاطع ابتدایی و میانی اجباریست و عدم حضور دانش آموز در این سنین در مدرسه ، میتواند موجب پیگرد قانونی والدین او شود. تحصیل رسمی ۱۲ سال طول میکشد و سه مقطع ابتدایی یا ایلک اُکول ، میانی یا اُرتا اُکول و دبیرستان یا لیسه هر کدام ۴ سال زمان میبرند. شروع سال تحصیلی در ترکیه از اواسط شهریور است که ترم اول تا آخر دیماه و شروع ترم دوم اواسط بهمن ماه است . اواسط خرداد ماه هم تعطیلات تابستانی شروع میشود. برای ثبت نام از تیرماه مدارس در روزهای خاصی باز هستند اما بسیاری از مدارس خصوصی برای ثبت نام پیش از موعد تخفیفهای خوبی قائل هستند . برای پذیرش دانش آموزان خارجی مدارکی از قبیل همسان سازی کارنامه و کارت اقامت و برگه نفوس اجباری است . ثبت آدرس محل اقامت ، از این جهت اجباریسیت که مدرسه با توجه به منطقه مسکونی شما انتخاب میشود.

انواع مدارس در ترکیه

مدارس به ۳ نوع ، دولتی ، خصوصی (کالج ) و خارجی ( تحت نظر سفارت یا آموزش و پرورش کشوری دیگر ) تقسیم میشوند و هزینه تحصیل در تمام مقاطع غیر از پیش دبستان در مدارس دولتی رایگان است . مدارس خصوصی . امکانات فوق برنامه بیشتری دارند و هزینه های آنها از ۱۵ هزار لیر به بالاست . شهریه مدارس خارجی نیز به دلار یا یورو محاسبه میشود. بدیهی است فقط خصوصی بودن یک مدرسه نمیتواند تضمین کننده کیفیت آموزشی آن باشد . حضور دانش آموزان در تمام مدارس ، به جز مدارس امام هاتیب مختلط است و هر مدرسه یونیفرم مخصوص به خود را دارد. کتابهای اصلی توسط مدارس و رایگان توزیع میشوند و کتابهای کمک درسی توسط والدین و با هزینه تهیه میشوند . هنرستان ها در ترکیه بسیار معتبر و متنوع هستند و برای تمامی رشته های فنی ، امکانات فراوانی در مدارس در نظر گرفته شده . همه مدارس حتی دولتی و به خصوص در شهرهای بزرگ مجهز به تخته های هوشمند و کتابخانه و غرفه فروش محصولات غذایی هستند .

مهدکودک و پیش دبستان در ترکیه

آموزش رسمی در ترکیه از سن ۳۶ ماهگی شروع شده و به چهار مقطع تا قبل از دانشگاه تقسیم میشود . اولین مقطع به نام آنا اُکول یا همان مهدکودک است که آموزشهای غیر مستقیمِ پایه و مفاهیم اولیهء علوم ریاضی و زیستی و اجتماعی را شامل میشود . بچه ها با موسیقی و هنرهای تجسمی آشنا شده و از انواع امکانات آموزشی برای پرورش قوهء تخیلشان استفاده میکنند. همچنین برای بچه های خارجی آموزش ابتدایی زبان ترکی هم فراهم است و به دلیل اینکه بچه ها خیلی زود زبان جدیدی را یاد میگیرند ، بعد از مدت کوتاهی وارد روند دوست یابی و اجتماعی شدن قرار میگیرند . در بیشتر مهدهای کودک حضور یک روانشناس برای همراهی با بچه ها و والدینشان از ضروریات و به خصوص برای خانواده های خارجی یک امتیاز ویژه به حساب می اید. سال آخر مهدکودک در واقع پیش دبستانی به شمار آمده و البته در ترکیه اجباری و شرط لازم برای ورود به کلاس اول دبستان نیست . دولتی یا خصوصی بودن مهدهای کودک ، دلیلی بر تفاوت آموزش نیست گرچه که مهدهای خصوصی ساعات بیشتری را برای پذیرش بچه ها اختصاص میدهند و به تناسب بودجه ای که دریافت میکنند ، معمولا” امکانات فوق برنامهء بیشتری را ارائه میدهند. مهدهای دولتی بر خلاف بقیه مقاطع تحصیلی ، کاملا رایگان نیستند اما هزینه دریافتی کمی دارند. بازه شهریه مهدهای کودک از دولتی تا خصوصی چیزی بین ماهیانه ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر تخمین زده میشود.

مقطع دبستان در ترکیه

دبستان یا همان ایلک اُکول مقطعی چهارساله است و شرط سنی برای شروع دبستان این است که فرزند شما در هنگام شروع سال تحصیلی که حدود اواخر شهریور است ، باید در مقطع سنی ۶۹ تا ۷۴ ماهگی قرار داشته باشد . البته که دانستن زبان ترکی بسیار ضروریست اما بسیاری از مدارس حتی دولتی ، برای بچه های خارجی کلاسهای زبان ترکی برگزار میکنند . در دورهء چهارسالهء دبستان علوم اصلی مثل ریاضی ، علوم طبیعی و زندگی اجتماعی و موسیقی آموزش داده میشوند و زبان انگلیسی در مدارس خصوصی از کلاس اول و در مدارس دولتی از کلاس دوم بطور رسمی تدریس میشود . در ترکیه مبنای آموزش یادگیری ست و نه دانشمند سازی . درسها عجیب و غریب و گیج کننده نیست و به خصوص در مقطع دبستان ، تدریس همراه با تفریح انجام میشود . سیستم مردودی و امتحان آخر ترم وجود نداشته ولی فعالیتهای کلاسی و میزان درک دروس در تشخیص معلم برای ورود به کلاس بالاتر بسیار مهم است . مانند بقیه مقاطع ، هرسال تحصیلی شامل دو ترم آموزشی است که در پایان هر ترم به دانش آموزان کارنامه داده میشود . هر دانش آموز ، شماره دانش آموزی منحصر به خودش را دارد که کمک میکند با ورود به سایت رسمی آموزش ، از روند آموزشی و نمرات فرزندتان مطلع باشید .

مقطع راهنمایی در ترکیه

مقطع راهنمایی یا اُرتا اُکول نیز چهارساله است و برای شروع این مقطع، نیاز به تغییر مدرسه فرزندتان دارید . با پرس و جو و تحقیق ؛ مدرسه ای را پیدا کنید که داراری بیشترین میزان قبولی در آزمون لِ گِ سِ برای ورود به دبیرستان باشد چرا که در پایان دوره راهنمایی و برای ورود به مدارس برتر ، نمره این آزمون بسیار مهم است و البته این آزمون در تمام مدارس برگزار نمیشود . دروس تدریسی در مقطع راهنمایی علاوه بر علوم ، شامل تاریخ و جغرافیا و ادبیات زبان ترکی نیز هست و درسها کمی سنگینتر و متن محور هستند. در این مقطع بسته به میزان نمرات در امتحانات احتمال دارد دانش آموز مجبور به گذراندن دوباره دروسی باشد اما اساس ، بر همکاری بیشتر با دانش آموزان خارجی ست و چنانچه دانش آموز خارجی نیاز به کمک بیشتری داشته باشد ، در بیشتر مواقع مدرسه همکاری لازم را انجام میدهد.

مقطع دبیرستان ترکیه

یا لیسه ، که باز هم ۴ سال طول خواهد کشید و برای ورود به مدارس ممتاز ، دانش آموزان میبایست که در آزمون لِ گِ سِ نمره مناسبی کسب کرده باشند . در این مقطع ، مدارس به شاخه های مختلفی تقسیم میشوند که از جمله مدارس آنادولو ، فَن به معنای علوم و امام هاتیب یا مدارس مذهبی و هنرستان هستند. در این دوره علاوه بر زبان انگلیسی ، بنا بر نوع مدرسه ، زبان آلمانی ،فرانسه و عربی نیز تدریس میشود. دروس تخصصی مثل فیزیک ، شیمی ، بیولوژی و ادبیات و فلسفه و تاریخ و اقتصاد حجم زیادی از ساعات تدریس را در بر میگیرند و تعجب نکنید اگر برای یک فرمول شیمی ۳ صفحه داستان برایتان در کتاب نوشته باشند . همچنین از آنجایی که اساس بر مطالعه در طول ترم گذاشته شده ، بیشتر مواقع دو و یا حتی سه امتحان ، بدون استرس و اضطراب در یکروز برگزار خواهد شد.

آشنایی با انواع دبیرستانها در ترکیه

مدارس آنادولو ، مدارسی هستند که بطور عام برای آماده کردن دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه راه اندازی شده اند وهم خصوصی و هم دولتی هستند . بیشترین تعداد مدارس در ترکیه هستند و در کنار انگلیسی به تدریس آلمانی و فرانسه هم البته به انتخاب دانش آموز میپردازند . شیوه تدریس بر مبنای قبولی دانش آموز در امتحان ورودی دانشگاهها بعد از اتمام دبیرستان است . این مدارس مختلط هستند. حضور در این مدارس برای خارجیان آزاد است و زبان تدریس ترکی است. مدارس فَن بیلیملَر ، این مدارس با توجه به نمرات بالای آزمونی به نام لِ گِ سِ که در پایان دوره راهنمایی برگزار میشود ، دانش آموز میپذیرند . این مدارس هم خصوصی و هم دولتی هستند . شیوه تدریس این نوع مدارس از بقیه سنگینتر است و رتبه های بالای امتحان ورودی دانشگاه را شامل میشود . در واقع تکیه این مدارس بیشتر روی پزشکی و مهندسی و علوم محض است . در این مدارس تاکید روی زبان انگلیسی بیشتر است اما آلمانی و فرانسه نیز قابل انتخاب است . این مدارس مختلط هستند و حضور در این مدارس برای خارجیان به شرط کسب نمره ممتاز آزمون فوق آزاد است. زبان تدریس ترکی است اما گاهی منابع به زبان انگلیسی است. مدارس ورزش ، برای آن دسته از دانش آموزانیست که در آینده وارد حیطه های ورزشی خواهند شد و برای ورود به رشته های دانشگاهی مرتبط با تربیت بدنی و ورزش برنامه ریزی شده اند . اصلی ترین شرط ورود به این مدارس گذراندن آزمون سلامت جسمانی ست . این مدارس مختلط هستند و حضور دانش آموزان خارجی به شرط سلامت جسم آزاد است. تدریس به زبان ترکی است.

مدارس خصوصی یا کالجها در ترکیه

مدارس خصوصی یا کالجها ، مدارسی هستند که بسته به امکانات و خدماتی که ارائه میدهند شهریه دریافت میکنند و از مهدکودک تا دبیرستان را شامل میشوند . اکثر این مدارس دارای استخر شنا ، سالن تئاتر ، اتاق موسیقی ،آزمایشگاه و تجهیزات به روز برای تدریس هستند و ساعات حضور دانش آموز در آنها بیشتر از مدارس دولتی است . کلاسهای فوق برنامه علمی و هنری و برگزاری اردوهای مفصل دانش آموزی از دیگر امکانات این مدارس است . باید توجه داشته باشید که لزوما خصوصی بودن دلیل بر با کیفیت بودن یک مدرسه نیست و در بین این مدارس نیز ، مدارسی با کیفیت پایین آموزشی وجود دارند .

مدرسه آمریکایی ترکیه

محبوب ترین مدارس بین المللی دو زبانه برای تحصیل در ترکیه شامل مهد کودک، مدارس ابتدایی و متوسطه (بالا) و مدرسه مناسب برای آماده شدن برای مدرک لیسانس بین المللی و دیپلم در ترکیه است. مدارس رایگان و اجباری برای 12 سال است. این به معنی 4 سال تحصیلات ابتدایی (سطح اول)، 4 سال ابتدایی (سطح دوم) و 4 سال آموزش متوسطه است. دانش آموزان به طور کلی در زبان ترکی آموزش داده می شود.کودکان از ششمین سال تولد، تحصیلات ابتدایی خود را آغاز می کنند. دیپلم تحصیلات ابتدایی در سن 14 سالگی اعطا می شود. مدارس معمولا از یک برنامه درسی از ایالات متحده پیروی می کنند و دستورالعمل اولیه معمولا به زبان انگلیسی است. مراحل پذیرش و ثبت نام از مدرسه به مدرسه دیگر متفاوت است. هزینه تحصیلات براساس استانداردهای محلی گران است. دبیرستان آمریکایی: این مدرسه در سال 1876 تاسیس شده است، به غیر از ادبیات و مطالعات اجتماعی ترکی، به زبان انگلیسی ارائه می شود. برنامه درسی مبتنی بر نظام آمریکایی است. یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین مدارس در ترکیه است. ازل ازمیر امریکن کالج: این مدرسه در سال 1878 به عنوان مهد کودک توسط مربیان آمریکایی تاسیس شد. ACI اولین مدرسه ترکیه بود که توسط ECIS، CIS پذیرفته شد و برنامه دیپلم بین المللی ارائه می دهد.

هزینه و شهریه مدارس بین الملل ترکیه

خانواده های خارجی معمولا مدارس بین المللی را در ترکیه انتخاب خواهند کرد، علاوه بر مانع زبان ، سطح تحصیلات این مدارس بالاتر است و همچنین که اکثر آنها برنامه درسی بین المللی (IB) را که مورد پذیرش دانشگاه های خارج از کشور است، آموزش می دهند. اگر به دلیل کار در یک شرکت بزرگ به ترکیه نقل مکان کردید یا اگر در ترکیه برای یک دولت خارجی مشغول به کار هستید، کارفرمای شما ممکن است مکان خوبی برای فرزندان شما داشته باشد؛ برخی حتی هزینه های مدرسه را پرداخت می کنند. اگر نه، شما باید یک مدرسه پیدا کنید، با اداره ثبت تماس بگیرید و یک درخواست نامه را برای هر کودک ایجاد کنید. شما همچنین نیاز به بودجه برای تمام هزینه و شهریه هایی که می تواند قابل توجه باشد، دارید. برخی از مشهور ترین مدارس بین المللی در ترکیه حدود 15000 پوند در سال هزینه دارند و برخی دیگر نیز تحصیل رایگان در ترکیه را ارائه می دهند. مدارس خصوصی در ترکیه سالیانه تا 2000 پوند هزینه دارد و مجموعه ای از هزینه های فرعی از جمله سفرهای غذایی و سفرهای مدرسه را شامل می شود. یکی از بزرگترین مزایای آموزش خصوصی، دسترسی به مدارک بین المللی شناخته شده است. یک انگیزه بزرگ برای والدین که مایل به افزایش شانس فرزندان خود برای سفر و گرفتن شغل های با حقوق پرداختی عالی است.