تحصیل در مدارس آمریکا

تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا

کشور آمریکا بی شک یکی از بهترین و برترین سیستمهای آموزشی در دنیا را دارا میباشد و با داشتن ۴۶ دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا یکی از بهترین مقاصد تحصیل برای دانشجویان بین المللی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. شاید بتوان گفت شروع ادامه تحصیل در آمریکا از مقطع دبیرستان بهترین زمان است چراکه دانش آموزان در این سن سریعتر و کاملتر زبان انگلیسی را می آموزند و مهمتر از همه اینکه با سیستم آموزشی آمریکا آشنا شده و در نتیجه با آمادگی خیلی بیشتری وارد مقطع دانشگاه میشوند. برای ادامه تحصیل در دبیرستان های آمریکا آزمون ورودی وجود ندارد و مدارس آمریکا بر اساس نمرات و پیشینه تحصیلی ،دانش آموزان را گزینش می نمایند. در حال حاضر دانش آموزان ایرانی از سن ۱۷ می توانند در بهترین کالج های آمریکا پذیرش شوند و دوره های قبل از ورود به دانشگاه را سپری کنند . لازم به ذکر است که دانش آموزان حتی بدون مدرک زبان انگلیسی می توانند وارد این کالج ها شوند ، البته تسلط این دانش آموزان به زبان انگلیسی اهمیت دارد .اما بهتر است دانش آموزان قبل از پذیرش مدرک آیلتس را در ایران اخذ کنند تا برای قبولی در آزمون های دشوار زبان در کالج دچار مشکل نشوند. همچنین روند تحصیلی دانش آموز در کالج های آمریکا با در دست داشتن مدرک آیلتس زودتر طی می شود و دانش آموزان در ارتباطات خود در آمریکا نیز دچار مشکل نمی شوند. هزینه تحصیل در کالج های کشور آمریکا برای دانش آموزان بین المللی ۲۸ تا ۳۰ هزار دلار می باشد. دانش آموزان سال های اول، دوم، سوم و افرادی که دوره پیش دانشگاهی را تمام نکرده اند، بایستی برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا ابتدا در دبیرستان ثبت نام کرده و دیپلم آمریکا همراه با مدرک تکمیل دوره های زبان انگلیسی را دریافت کنند .

نظام آموزشی امریکا

کودکان در کشور آمریکا از سن ۵ تا ۶ سال وارد سیستم آموزشی می شوند که سال تحصیلی از ماه سپتامبر آغاز می شود و بسته به شرایط کودکان وارد کلاس پیش دبستانی ، کودکستان و کلاس اول می شوند. به طور کلی ۶ سال اولیه آموزشی دوره ابتدایی ، ۳ سال دوره میانی و ۴ سال دبیرستان در کشور آمریکا وجود دارد . برنامه های آموزشی پیش دبستانی شامل آموزش هنر ، ورزش ، دینی و یادگیری زبان های خارجی می شود و مدرسه ابتدایی در آمریکا شامل کودکستان تا کلاس پنجم است و موضوعات اساسی در دوران ابتدایی تدریس می شود. تصمیم گیری در برنامه مدارس خصوصی اغلب متفاوت با مدارس دولتی می باشد و به طور کلی برنامه های آموزشی دوران ابتدایی ، خواندن ، نوشتن ، تسلط به زبان انگلیسی ، ریاضیات و جبر را شامل می شود.

دوره متوسطه در مدارس آمریکا معمولأ شامل کلاس ششم ، هفتم و هشتم می شود که دانش آموزان در سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی وارد مقطع دبیرستان می شوند.

در کالج های کشور آمریکا علاوه بر برنامه های درسی برنامه های هنری و ورزشی و علمی برای دانش آموزان ارائه می شود.

سیستم دبیرستان های کانادا و آمریکا

کانادا و آمریکا دارای دبیرستان های دولتی و خصوصی می باشند. برخی از کالج ها در کانادا و آمریکا نیز دانشجوی بین المللی برای دوره های دبیرستان می پذیرند. دانشجویان بین المللی عموما در دبیرستان های خصوصی پذیرش می گردند.مدارس خصوصی نسبت به مدارس دولتی کوچکتر بوده این به علت این است که در مدارس خصوصی تعداد دانشجویان کمتر خواهد بود و یک حالت کاملا خصوصی دارد و خانواده هایی که تمایل دارند فرزندانشان از امکانات بیشتری استفاده کنند مدارس خصوصی را انتخاب می نمایند به این دلیل که در مدارس خصوصی توجه بیشتری به دانشجویان می شود. همانطور که مشخص است مدارس خصوصی فعالیتهای فوق برنامه بیشتری مانند و برنامه های ورزشی و هنری بیشتری نسبت به مدارس دولتی دارند. همانطور که می دانید تحصیل در مدارس خصوصی بهترین راه موفقیت برای پذیرش در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی است.

در برخی دبیرستان ها، دانش آموزان می توانند فقط واحد هایی را انتخاب کنند که برای پذیرش دانشگاه لازم دارند. این دبیرستان ها مناسب متقاضیانی است که دارای دیپلم و پیش دانشگاهی هستند ولی نمرات بالایی در دروس اصلی خود برای اخذ پذیرش از دانشگاه ندارند و مجبورند دروس تخصصی خود را دوباره در یک دبیرستان بگذرانند. در حالی که در برخی دبیرستان ها دانش آموزان باید برای کل سال تحصیلی (مانند سال چهارم یا گرید دوزاده) ثبت نام نمایند.

شرایط عمومی تحصیل در دبیرستان های آمریکا

شرایط عمومی تحصیل در دبیرستان های آمریکا به شرح ذیل می باشد:

• داشتن سن بین 15 و 18 سال

• داشتن مهارتهای کاربردی گفتاری و نوشتاری زبان انگلیسی

• گذراندن آموزش حداقل سه ساله زبان انگلیسی

• موفقیت در تمام مقاطع تحصیلی و یا پاس شدن دوره های زبان انگلیسی در سه سال اخیر

به محصلین با توجه به نمرات سال های قبل دبیرستان ، دروس دبیرستانی سیستم آمریکا و دروس زبان انگلیسی داده خواهد شد. به فارغ التحصیلان، دیپلم دبیرستان (grade 12) اعطا می گردد. متقاضیان معمولا پس از اخذ پذیرش باید هزینه یک ترم تحصیل را (حدود هفت هزار دلار) به دبیرستان پرداخت نمایند تا مدارک کامل پذیرش برای آنها ارسال گردد. این سپرده در صورت عدم اخذ ویزای دانشجویی به طور کامل برگردانده می شود. متقاضی همچنین باید بتوانند گواهی حساب بانکی با موجودی کافی برای یک سال تحصیل را به برخی دبیرستان ها هنگام اخذ پذیرش ارایه نمایند. این شرکت اطلاعات لازم و فرم های مربوطه و نحوه تکمیل آن برای متقاضیان طرف قرارداد با این شرکت ارسال خواهد کرد.

درصورتی که سن متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد و متقاضی نتواند کسی را در آمریکا بعنوان قیم معرفی نماید، این شرکت ترتیبات لازم را برای تعیین قیم قانونی انجام می دهد.

دوره دبیرستان در آمریکا مانند ایران ۴ سال به طول می انجامد.

دانش آموزان پس از اتمام پایه ۹ و ۱۰ دبیرستان، دیپلم بین المللی IB را شروع می کنند. دیپلم IB همان دیپلم رسمی کشور آمریکا و کانادا می باشد که برای دانش آموزان سنین ۱۶ تا ۱۹ سال در نظر گرفته شده است. مدت دیپلم IB نیز ۲ سال می باشد و تاریخ شروع آن ماه شهریور است. در طی دوران دبیرستان در آمریکا دانش آموزان دروسی از قبیل علوم، ریاضی، زبان، تاریخ، هنر، علوم آزمایشگاهی و تربیت بدنی را انتخاب می کنند. مقطع دبیرستان در آمریکا بسیار حساس بوده و کسب نمرات عالی در آینده تحصیلی و رتبه دانشگاه دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است.

مدارس دولتی امریکا

در مدارس دولتی کشور آمریکا بیشتر دانش آموزان ایالتی و شهروندان خود را می پذیرند و دانش آموزان بین المللی به سختی در این مدارس پذیرش می شوند. اکثر مدارس دولتی از امکانات شبانه روزی برخوردار نیستند و ساکنین کشور آمریکا می توانند فرزندان خود را به طور رایگان در مدارس دولتی ثبت نام کنند. دانش آموزانی که به همراه والدین خود به آمریکا مهاجرت می کنند می توانند در مدارس دولتی پذیرش شده و تحصیل کنند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا برای دانش آموزان خارجی بسیار زیاد است و معمولأ کمک هزینه ای به این دانش آموزان برای تحصیل در مدارس آمریکا تعلق نمی گیرد. اما مدارس خصوصی آمریکا نسبت به مدارس دولتی از امکانات فوق برنامه بیشتری برخوردارند و تعداد کمتری دانش آموز در کلاس ها آموزش می بینند به همین دلیل معلمان آموزش بهتری ارائه می دهند به طوری که تعداد دانش آموزان در هر کلاس به بیشتر از ۱۲ نفر نمی رسد. آموزش و تحصیل برای دانش آموزان تا سن ۱۶ سال در آمریکا اجباری می باشد .

شرایط ورود دانش آموزان بین المللی به مدارس کشور آمریکا

فرد برای تحصیل در مدارس آمریکا ابتدا باید از یکی از مدارس این کشور پذیرش بگیرد. پس از دریافت پذیرش تحصیل در مدارس کشور آمریکا باید از طریق سفارت این کشور اقدام به اخذ ویزای تحصیل در مدارس آمریکا تحت عنوان ویزای F1 کند. اما قبل از هر اقدامی لازم است که اطلاعاتی در مورد روند اخذ پذیرش از مدارس این کشور کسب کند . اگر قرار است فرد برای اولین بار تحصیل در مدارس آمریکا را تجربه کند ، اکیداً توصیه می شود که برای اخذ پذیرش از مدارس خصوصی آمریکا اقدام کند زیرا مدارس دولتی کشور آمریکا به سختی به دانش آموزان خارجی پذیرش می دهند و تنها دانش آموزان مقیم ایالت مربوطه را ثبت نام می کنند. پس درخواست خود مبنی بر تحصیل در مدارس آمریکا را باید به مدارس خصوصی این کشور ارائه داد. ضمناً به همراه درخواست باید ریز نمرات تحصیلی و توصیه نامه ای که از طرف مدرسه قبلی خود دریافت کرده را هم به مدرسه موردنظر تحویل دهد. مدرسه مذکور پس از دریافت و تایید مدارک از فرد آزمونی تحت عنوان sleep test می گیرد که طراح این آزمون خود مدرسه می باشد. برای تحصیل در مدارس کشور آمریکا، کسب نمره قبولی در این آزمون الزامی است. علاوه بر این مدرسه سطح آشنایی فرد با زبان انگلیسی را هم می سنجد؛ اگرچه داشتن مدرک زبان برای تحصیل در مدارس آمریکا الزامی نیست اما اگر سطح زبان فرد متقاضی مطلوب نباشد ، با درخواست وی موافقت نخواهد شد. در نهایت اگر از آزمون ها و ارزیابی ها مدرسه موردنظر سربلند بیرون بیاید ، گواهی پذیرش تحصیل در مدارس کشور آمریکا برای فرد صادر می شود که با استفاده از این گواهی می توان ویزای F1 را دریافت و در مدرسه مدنظر مشغول به تحصیل شود.