تحصیل در دانشگاه های آمریکا

کلیاتی درباره امریکا

ایالات متحده آمریکا (ایالات متحد) (U.S.) یا آمریکا مجموعاً دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع (۳/۸ میلیون مایل مربع) و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر می‌باشد. آمریکا چهارمین کشور دنیا از لحاظ وسعت و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت می‌باشد. پایتخت آمریکا واشینگتن، دی.سی. و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیویورک می‌باشد. چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقه فدرال پایتخت در سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا واقع در آمریکای شمالی بین کانادا و مکزیک قرار دارند. ایالت آلاسکا در گوشه شمال غربی آمریکای شمالی بین کانادا از شرق و تنگه برینگ و روسیه از غرب جای گرفته‌است. ایالت هاوایی که به صورت مجمع‌الجزایری می‌باشد، در میانه اقیانوس آرام واقع شده‌است.قلمروهای ایالات متحده آمریکا که در دریای کارائیب و اقیانوس آرام پراکنده هستند، نه منطقه زمانی را شامل می‌شوند. جغرافیا، آب و هوا و حیات وحش فوق‌العاده متنوع و گوناگون آمریکا، این کشور را در زمره ۱۷ کشور دارای تنوع زیستی فراوان قرار داده‌است. ایالات متحده از اعضاء بنیانگذار سازمان ملل متحد، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) و تعدادی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی است. ایالات متحده کشوری فوق پیشرفته بر پایه تولید ناخالص داخلی و دومین کشور دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) تقریباً یک‌چهارم تولید ناخالص داخلی کل کشورهای جهان می‌باشد. اقتصاد ایالات متحده یک اقتصاد فرا صنعتی و عظیم است که در فعالیت‌های خدماتی به شکلی عالی عمل کرده و در زمینه اقتصاد دانش بنیان جزء سرآمدهای دنیا محسوب می‌شود. از لحاظ تولید ایالات متحده دارنده رتبه دوم در جهان است. ایالات متحده اولین کشور واردکننده و دومین کشور صادرکننده جهان است. با وجود اینکه جمعیت آمریکا فقط ۴٫۳٪ جمعیت جهان است، این کشور مالک ۳۳٫۴٪ ثروت جهانی در بین کشورهای دنیاست. ایالات متحده دارای بیشترین سهم ثروت جهانی در بین کشورهای دنیاست. آمریکا از لحاظ چندین شاخص اجتماعی-اقتصادی مثل دستمزد متوسط، شاخص توسعه انسانی سرانه تولید ناخالص داخلی و سوددهی سرانه جزء رتبه‌های بالا در میان کشورهای جهان به‌شمار می‌رود. ایالات متحده دارنده قدرتمندترین نیروی مسلح جهان است. بودجه و هزینه‌کرد نظامی آمریکا، بیش از یک سوم کل بودجه نظامی دنیا است.ایالات متحده یک قدرت پیشرو و راهبر در زمینه سیاست، فرهنگ و دانش در جهان به‌شمار می‌رود. ایالات متحده دارای زبان رسمی نیست اما زبان انگلیسی زبان غالب مورد استفاده در این کشور و زبان رسمی برخی از ایالت های آن است.

تحصیل در امریکا

محصلین دبیرستانی سال های سوم و چهارم و کسانی که معدل دیپلم آنها پایین از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس از آمریکا می باشند، می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان خود را از یک دبیرستان آمریکایی دریافت نمایند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آنها دارد و معمولا بین 1 تا 2 سال طول می کشد.

تحصیل کارشناسی در آمریکا:

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آمریکا باید گواهی مبنی بر اتمام 12 سال تحصیل دوره های دبستان و دبیرستان (یعنی معادل مدرک پیش دانشگاهی در ایران) را داشته باشند تا بتوانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا اقدام کنند. داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم از ایران هستند هم میتوانند با گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آمریکا، وارد دانشگاه شوند. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آمریکا، اخذ نمره 6 در آزمون آیلتس و یا نمره مشابه در آزمون تافل، لازم هست اما داوطلب میتواند دوره های آموزش زبان انگلیسی رو در آمریکا و قبل از شروع دانشگاه سپری کند.

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا:

متقاضیان ورود به مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا رو میتوان به سه دسته تقسیم کرد: 1. افرادی با سوابق تحصیلی قابل قبول (معدل بالا در دوره کارشناسی و…). 2. کسانی که سوابق تحصیلی معمولی دارن ولی فاصله زمانی بین آخرین مقطعی که گذراندند و اقدام جهت اخذ ویزای آنها، کمتر از دو سال هست. 3. افرادی که بیش از دو سال از آخرین مدرک تحصیلی اونها میگذرد. گروه اول به خاطر سابقه درخشان تحصیلی ( معدل کل بالای 17، داشتن مقاله معتبر بویژه مقاله ISI، داشتن نمره GRE یا GMAT مناسب، نمره IELTS یا TOEFL خوب) میتوانند برای گرفتن بورسیه از دانشگاه های معتبر آمریکا اقدام کنند. این گروه علاوه براینکه هزینه های تحصیلشان توسط دانشگاه پوشش داده می شود، هزینه های زندگی روزمره آنها نیز بوسیله دانشگاه تامین می شود. گروه دوم با توجه به شرایط مالی خودشون میتونن برای دانشگاه های خوب با هزینه سالیانه ای در حدود 10 تا 18 هزار دلار اقدام کنند، البته دانشگاه هایی با هزینه کمتر هم وجود دارد.

تحصیل دکتری در آمریکا:

طول دوره تحصیلی دکتری در آمریکا 4 ساله هست. همچنین دکتری پیوسته و به صورت فوری پس از مقطع کارشناسی و بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد هم امکان پذیر می باشد. اخذ پذیرش در مقطع دکتری در آمریکا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15 و مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16، ارائه حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه و… برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه های معتبرِ آمریکا لازم است. همه ساله دانشگاه های ایالات متحده بورسیه های تحصیلی بسیاری که شامل پوشش هزینه های زندگی و تحصیلی برای دانشجوهای مقطع دکتری هست را ارائه می دهند. برای دریافت این بورسیه ها در دوره ی دکتری موارد زیر اهمیت زیادی دارد:

1. دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی شایستگی علمی و مهارت های تحلیل و نوشتاری دانشجو باشد.

2. ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل، به منظور دریافت توصیه نامه های مناسب که نشان دهنده تایید تواناییهای دانشجو توسط اساتید مربوطه است.

3. شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله

تحصیل در آمریکا – تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا

حداقل زمان لازم برای تحصیل در آمریکا در دوره پزشکی عمومی ۸ سال خواهد بود. طول دوره دندانپزشکی ۶ سال، دامپزشکی ۶ سال، و داروسازی ۵ الی ۶ سال می باشد. جهت تخصص پزشکی دانشجویان پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی باید ۳ سال و برای جراحی مدت ۵ سال و جراحی مغز مدت ۷ سال را تحصیل و کارورزی نمایند تا بتوانند تخصص خود را دریافت کنند. رشته پزشکی و داروسازی در آمریکا از جمله رشته هایی است که متقاضیان زیادی برای تحصیل در آمریکا دارد. مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت در آمریکا به دلیل وجود امکانات بسیار مورد توجه قرار گرفته است که با استفاده از ویزای تحصیلی آمریکا یا تحصیل رایگان در آمریکا امکان پذیر می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در امریکا

به طور کلی شهریه دانشگاه ها حدود ۴۰-۵۰ هزار دلار در سال می باشد. دانشگاه‌های آمریکا به مراکز دولتی (با پشتیبانی دولت) و خصوصی (مستقل) تقسیم می شوند. پشتیبانی دانشگاه در دانشگاه‌های دولتی بر عهده دولت می باشد ولی به این معنا نیست که حتما تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان باشد، مگر در مواردی که شما از بورسیه‌ استفاده می کنید. در مورد دانشگاه‌های خصوصی هم به طور میانگین شهریه از ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال متغیر است . دانشجوها در آمریکا تمایل بیشتری به دانشگاه های دولتی دارند، چون حتی اگر از بورسیه تحصیلی بهره مند نباشند، باید شهریه دانشگاه (که در دانشگاه های دولتی کمتر هست) را در نظر بگیرند. اگر قصد دارید که هزینه تحصیل رو خودتان پرداخت کنید، باید هزینه سال اول رو داشته باشین. البته این امیدواری وجود دارد که از سال دوم این هزینه از وام های دانشگاه یا از طریق فاند تامین شود.

برای زندگی در آمریکا علاوه بر هزینه های دانشگاه، مخارج دیگه ای از قبیل اجاره خانه، هزینه های درمانی، مواد خوراکی و… وجود دارد . هزینه مواد غذایی در آمریکا پایین است اما هزینه های درمان بالاست و کسانی که بیمه نباشند، با مخارج درمانی سنگینی مواجه می شوند. لیست برخی از هزینه های ضروری به صورت زیر می باشد:

اجاره خانه: این مهمترین خرجی است که یک دانشجو برای زندگی در آمریکا دارد. اجاره یک آپارتمان تک خوابه به طور متوسط ۷۰۰ دلار است. البته بیشتر دانشگاه های کشور خوابگاه های دانشجویی دارند که میتواند هزینه مسکن رو به طور محسوسی کاهش دهد (300 تا 400 دلار به صورت ماهانه).

هزینه‌های درمانی: این هزینه ها در آمریکا بالاست، بنابراین ضروری است تا با دانشگاه خودتان در این زمینه مشورت کنید و از بیمه شدن در طول دوران تحصیل اطمینان حاصل پیدا کنید.

مواد غذایی: اصولا در آمریکا مواد غذایی از هزینه ی پایینی برخوردار است؛ این هزینه به طور میانگین سالانه بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار می باشد.

سایر هزینه‌ها: علاوه هزینه های ذکر شده، شما مخارج دیگری هم دارید؛ به عنوان مثال، هزینه حمل و نقل (بلیط های 2 یا 3 دلاری برای مسیرهای یک طرفه)، هزینه انرژی، پوشاک، اینترنت، تلفن و… هم وجود دارد که این هزینه ها بستگی به استفاده شما از این امکانات دارد.

ویزای تحصیلی در امریکا

ویزای F-1

دانشجویان بین المللی بعد از گرفتن پذیرش از موسسات آمریکا نیاز به ویزای F-1 (غیر مهاجرتی) یا همان ویزای تحصیلی آمریکا دارند که برای دست یابی به آن می بایست فرم های تقاضا پر شده، هزینه آن پرداخت شده و مصاحبه ای انجام شود. در این صورت، سازمان مسئول، یک پروفایل

(SEVIS = Student and Exchange Visitor Information System) I-20 صادر می کند که برای اخذ ویزای F-1 ضروری است. با ویزای F-1 دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته در سال اول تحصیل خود کار نیمه وقت در محدوده دانشگاه و نه خارج از حریم دانشگاه انجام دهد. بعد از سال اول، در صورتی که اجازه از طرف دانشگاه صادر شود، کار خارج از حریم دانشگاه امکان پذیر خواهد شد. البته این کار اغلب برای افرادی است که نیاز به دوره کارآموزی یا انترنی دارند. دانشجویان دارای ویزای F-1 آمریکا همچنین امکان بهره مندی از 12 ماه آموزش عملی اختیاری را دارند(OPT). دانشجویان رشته های علوم پایه، فناوری، مهندسی و ریاضی یا سایر رشته ها ممکن است تا 29 ماه امکان آموزش عملی اختیاری را داشته باشند. ویزای F-2 مربوط به همسر دارنده ویزای F-1 بوده و اگر همسر دارنده F-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا بدهد. فرزندان با داشتن ویزای F-2 در صورتی که قصد تحصیل در مدارس K-12 را داشته باشند، نیازی به تغییر ویزا نخواهند داشت.

ویزای J-1

آن دسته از افراد که برای تبادلات فرهنگی می آیند یا از طرف کشور مبدا از لحاظ مالی حمایت شده اند، برای ادامه تحصیل در آمریکا نیاز به ویزای توریستی J-1 دارند. دانشجویان با ویزای J-1 واجد شرایط 18 ماه آموزش دانشگاهی هستند (سه سال، در مواردی که رساله دکتری داشته باشند). ویزای J-2 مربوط به همسر یا فرزندان دارای ویزای J-1 بوده و با این ویزا آنها نیز میتوانند در آمریکا تحصیل کنند. سازمان های DHS/ ICE در صورت وجود گرفتاری های مالی برای فرد می توانند اجازه کار خارج از محیط دانشگاه در آمریکا را بعد از سال اول صادر کنند.

ویزای M-1

ویزای M-1 به دانشجویانی اعطا میشود که در دوره های کاری ثبت نام کرده باشند. با داشتن این ویزا اجازه کار کردن ندارید. ویزای M-2 نیز مربوط به همسر دارنده ویزای M-1 خواهد بود. اگر همسر یا فرزند دارنده M-1 قصد تحصیل در آمریکا را داشته باشد، باید درخواست تغییر ویزا را بدهد.